Ihlara Vadisi2 - Ihlara Vadisi2 Hakkında Bilgi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ihlara Vadisi2 - Ihlara Vadisi2 Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ihlara Vadisi2 - Ihlara Vadisi2 Hakkında Bilgi

  [​IMG]
  Ihlara Vadisi2
  Eğri Taş Kilisesi (Ihlara)

  Çok büyük bir tapınak ve Ihlara Vadisi' nin en eski yapılarından olduğu anlaşılan kilisenin Meryem' e ithaf edildiği, doğu duvarındaki bir kitabede belirtilmiştir. İki Melek Arasında Oturan İsa, İki Melek ve Altı Piskopos Arasındaki Meryem, Hz. Yusuf' un Rüyası, Mısır' a Kaçış, Vaftiz, Kudüs' e Giriş gibi tasvirlerin yer aldığı fresklerin oldukça yıpranmış olmalarına karşın, boyalarının çok renkli ve canlı oluşu dikkat çekmektedir.

  Ağaç Altı Kilisesi

  Ihlara Vadisi içerisinde, vadiye giriş merdivenlerinin güney kısmında yer almaktadır. Haç planlı, kubbeli haç kolları beşik tonozlu, üç apsisli bir kilisedir. Ana apsis ve güney yan apsis yıkılmıştır. Kiliseye giriş yıkık olan bu ana apsistendir. Beyaz zemin üzerine kırmızı, gri ve sarı renkler kullanılmış, kuzey haç kolu tonozu oldukça zengin bitkisel ve geometrik motiflerle süslenmiştir.
  Kilise, İkonoklastik Dönem öncesine ya da IX.- XI. yüzyıllar arasına tarihlenmektedir. Freskolarda, Vahiy, Ziyaret ve Doğum, Mısır' a Kaçış, Hz. İsa' nın Vaftizi ve Hz. Meryem' in Ölümü işlenmiştir. Kubbede ise, göğe çekiliş sahnesi yer alır.


  Sümbüllü Kilisesi
  Manastır mekanları iki kat halinde kaya kütlesine oyulmuştur. Aziz tasvirleri Kapadokya ve Bizans tipinden çok ayrıdır. Plan V. ve VI. yy. yapılarına uygundur. Bu bölgedeki diğer üç kilise ise, ayrı bir gruptur. Azizler diğerlerine benzer, fakat ortaçağ özelliğine kaymıştır. İncil’ den az metin verilmiştir. Bunlarda da Suriye etkisi açıktır. Göreme ve diğer kiliselerde rastlanmayan özellikler ve ifadeler vardır. Bütün resimlerde İncil sahnelerinin sembolik bir üslupla gösterildiği dikkati çekmektedir.

  Yılanlı Kilisesi

  Haç planlı, beşik tonozlu ve apsislidir. Kuzey duvarında bulunan şapelin içinde keşiş mezarları yer alır. Kuzeyindeki ve güneyindeki dar haç kolları, tavanı kabartma bir haçla bezeli merkez mekanı çevreler. Batı duvarındaki yılanların saldırısına uğramış dört çıplak günahkar kadınla ilgili sahneden dolayı kiliseye bu ad verilmiştir. Sekiz yılanın saldırısına uğrayan birinci kadına ait kitabe tahrip olduğundan suçu anlaşılmamaktadır. Yılanlar ikinci kadını çocuğunu emzirmediği için göğsünden, üçüncü kadını yalan söylediği için ağzından, dördüncü kadını itaat etmediği ve söz dinlemediği için kulaklarından ısırmaktadırlar. Yılanlı Kilise IX. yüzyılın sonlarına tarihlenmektedir.  Kokar Kilisesi

  Tek nefli ve beşik tonozlu olan kiliseye bugün yıkılmış olan apsisinden girilebilmektedir. İhtiyaç nedeniyle kayanın iç kısımlarına doğru oyularak cenaze salonu nefe ilave edilmiştir. Süslemelerin tonuna gri renk hakimdir. Oldukça iyi korunmuş olan tonozda büyükçe bir haç motifi vardır. Haç motifin ortasında yer alan kare çerçeve içerisindeki el motifi üçlü kutsama işaretidir. Çerçevesinde ise oldukça zengin dört alana ayrılmış geometrik bezemeler yer alır. Kokar Kilisesi IX. yüzyılın sonlarına tarihlenmektedir. Kilise içerisinde Deesis, Müjde, Ziyaret, Bakireliğin İspatı, Doğum, Üç Müneccimin Tapınması, Vaftiz, Üç Yahudi Gencin Fırında Yakılması, Mısır’a Kaçış, Son Yemek, İhanet, İsa Çarmıhta, Kadınlar Boş Mezar Başında, İsa’ nın Göğe Yükselişi, İsa’ nın Gömülmesi, Pentakost ve Aziz Tasvirlerini içeren freskolar bulunmaktadır.

  Pürenliseki Kilisesi
  Kayaya oyulmuş dört bölümden oluşmaktadır. Narteks zemininde mezarlar mevcuttur. Freskolar X. yüzyıl başı ile XII. yüzyıl arasına tarihlenmektedir. "Peygamberlerin Kehaneti", "Meryem ve Piskoposlar", "Müjde", "Ziyaret", "Çobanların Tapınması" gibi, İsa' nın çocukluğu ve İncil' den çeşitli sahneleri konu alan tasvirleri önemlidir.

  Saint Georges (Kırkdamaltı) Kilisesi

  Bölgedeki en yüksek kilise olup, 1283-1295 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Kilisenin kitabesi, kilisenin tüm çevresini dolanmaktadır. Kilisedeki fresklerde incilin hikaye ettiği tüm konular ile Selçuklu Sultanı II. Mesud' un resmi tasvir edilmiştir.

  Direkli Kilisesi (Belisırma)
  Kilisenin içindeki kapıdan keşişlerin türbelerine ve kilisedeki görevlilerin ikametgahlarına gidilmektedir. Kilise üstündeki sütunlarda ikişer sıra halinde resimler vardır. Azizlerin ve Havarilerin iki taraflarında kitabeler görülür. Bir manastır kilisesi olup XI. ve XIII. yüzyıllara tarihlenmektedir.

  Ala Kilisesi (Belisırma)
  Köyün kuzeyinde ve vadinin doğu yamacında kayaya oyulmuş bir kilisedir. Hıristiyanlığın serbest bir hale gelmesinden sonra yapılmıştır. Cephesinin üst kısmında Havarilerin ve azizlerin resimleri yer almaktadır. Doğum, Anastasis, Kudüs' e Giriş, Mısır, Meryem' in Takdis Edilmesi gibi tasvirler yer almaktadır.

  Ulaşım

  Nevşehir’ den Aksaray’ a gelmeden 11 km. kala sola, Güzelyurt yoluna dönerek yada Derinkuyu' dan sağa dönerek Ihlara Vadisi' ne gidilebilir. Hangi yoldan giderseniz diğerinden dönün ve böylelikle her iki güzergahıda gezmiş olursunuz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ihlara Vadisi2 Ihlara Forum Tarih
Aksaray - Güzelyurt - Ihlara Çok Proğramlı Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Aksaray - Güzelyurt - Güzelyurt Ihlara Lisesi Liselerimiz 29 Haziran 2010
Aksaray Dünyaca Ünlü Ihlara Vadisi Aksaray Tanıtımı 21 Nisan 2009
IhLara Vadisi(Aksaray) Hakkinda Hersey ve Resimleri Aksaray Tanıtımı 24 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş