Işte ekonomisi tehlikede olan 5 ülke

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 10 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Işte ekonomisi tehlikede olan 5 ülke konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Uluslararası ilişkiler ve strateji alanında dünyanın en seçkin dergilerden Foreign Policy, İzlanda'nın akıbetine uğrayacak olan beş ülkeyi ekonomik ve politik açılardan değerlendirdi.
  Foreign Policy dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, İzlanda'nın durumuna düşme ihtimali olan ülkeler; İngiltere, Yunanistan, Letonya, Nikaragua ve Ukrayna.
  Foreign Policy'de internette David Kenner imzası ile yayınladığı haberde Ukrayna'da ekonomik hasara ilişkin; "Yaşanan küresel krizde, Ukrayna en ağır hasarı alan Doğu Avrupa ülkelerinden biri oldu. Kırılgan politik sistemi ve Demir Çelik ürünlerinin ihracatına dayanan ekonomisi, Ukrayna'yı bu sonuca el ele vererek taşıdılar. Demir - çelik ihracatı Ukrayna ekonomisinin kalbi durumunda. Baş aşağı düşen dünya Demir Çelik talebi, ülkedeki üretim tesislerini durma noktasına getirdi. 2008'in Aralık ayındaki Demir Çelik üretimi, Ukrayna'nın dünyada sekizinci büyük üretici olduğu 2007 yılının aynı ayına göre yüzde 43 oranında bir düşüş kaydetti. Ukrayna'yı tam bir ekonomik çöküşten IMF'in Kasım başında onayladığı 16 milyar 4 milyon dolarlık kredi kurtardı. Bu, bir Doğu Avrupa ülkesine verilmiş en yüksek tutarlı krediydi. Ancak, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Meclisi, IMF ile varılmış olan anlaşmada belirtilen denk bir bütçe yerine, yüzde 3'lük açık içeren bir 2009 bütçesini onayladı.
  Bu, acil olarak ihtiyaç duyulan ve Şubat ayı içinde serbest bırakılması beklenen IMF kredisinin ikinci dilimini geciktirebilir" denildi. Foreign Policy, ülkedeki ekonomik durum üzerindeki politik etkiyi ise; "Ülkeleri iflasın eşiğindeyken, Ukraynalı politikacılar itişip kakışmaya devam ediyor. Ekim ayının başlarında, Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko parlamentoyu fesh etti ve siyasi rakibi Başbakan Yuliya Timoşenko'yu güç duruma düşürmek amacıyla erken seçim kararı aldı. Timoşenko, karşı hamlesinde, ekonomik kriz içinde olan ülkenin sırtına bir de seçim maliyeti yüklemenin yanlış olacağını söyleyerek, gereken seçim bütçesinin onaylanmasını engelledi. Aralıkta yapılan bir kamuoyu araştırması, Ukraynalıların sadece yüzde 26'sının hükümetin ülkeyi krizden çıkarabileceğine inandığını gösteriyor. Eğer politikacılar arasındaki bu itiş kakış devam ederse, iktidardaki her iki parti de bunun faturasını ilk seçimlerde ödeyebilirler - o seçimler ne zaman olacaksa" şeklinde özet biçimde verdi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş