Işte alzheımer’ın 10 belirtisi

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 6 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Işte alzheımer’ın 10 belirtisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Işte alzheımer’ın 10 belirtisi

  1. Gündelik hayatı etkileyen unutkanlıklar. Özellikle yakın dönemi ilgilendiren randevu toplantı alışveriş listesi ve diğer her türden bilgiyle ilgili unutkanlıklar.

  2. Planlama ve hesaplama zorlukları. Faturalar yemek tarifleri işlerin sırası ve süresiyle ilgili yaşanan zorluklar.

  3. Daha önce sorunsuz yapılan iş ve ev görevlerinde aksama. Evin düzeniyle ilgili karışıklık eşyaların nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgilerin hatırlanmasında zorluk.

  4. Zamanla ve yerlerle ilgili yaşanan kafa karışıklığı. Düzenli gidilen dükkanların caminin işyerinin bulunamaması. Günün saatlerini günleri ayları karıştırma. Evin odalarını karıştırma.

  5. Görüntüleri algılama zorluğu. Bu zorluk hem yazıları okumada hem de şekil algısındaki bozuklukla ortaya çıkar. Bazı görüntüler çok önceleri görülmüş başka mekanlarla karıştırılabilir. İnsanların birbirine benzer yüz ifadelerinden farklı kimlik bilgileri çıkartılabilir. Trafikte sorun yaşanabilir.

  6. Konuşma ve anlamada zayıflama kelime sayısında azalmaanlam kaymaları görülebilir.

  7. Eşyaları olağan yerlerinden farklı yerlere koymak ve unutarak yakınlarını kaybetmekle veya hırsızlıkla suçlama. Örnekler arasında ayakkabıyı buzdolabına koyma yumurtaları yatak altında saklama gibileri sayılabilir.

  8. Yargılama ve karar vermede güçlük. Gündelik hayat içinde önceleri kolaylıkla alınan kararlar için uzun zamanlar geçirme bir türlü karar verememe ya da olağandışı şaşırtıcı kararlar.

  9. Sosyal aktivitelerden çekilme. Düzenli olarak yapılan sosyal birlikteliklerden vazgeçme. Sınıf toplantılarına gitmeme gibi. Buna karşılık eve kapanma ve tek düze yaşantıya geçiş.

  10. Kişilik ve davranış değişiklikleri. Eli açık bir kişiyken cimri birisine tersi birisiyken savurgan birine dönüşmek. Abartılmış cinsel eğilimler ve çok üzerinde durma vs. Hiçbir şeyden zevk almama.
   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için saol...
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş