iş başvurusu için ön yazı

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  iş başvurusu için ön yazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  iş başvurusu için ön yazı örnekleri
  iş başvurusu ön yazı

  Önyazılarınızın etkili olabilmesi için, niçin işle ilgilenildiğinizi ve bu işe başvurulduğunuzu düzgün bir dille anlatılmalısınız. Unutmayın ki sizi işe alacak kişi sizi hiç tanımıyor. Amacınız işi istediğinizi ve işin özelliklerinin size uyduğu anlatmak olmalı. Bunu da mümkün olduğunca amacınızdan uzaklaşmadan özellikleriniz ve farklı yönlerinizi anlatarak yapmalısınız. İş ilanında istenilen kriterlerin sizin becerilerinizle uyuştuğunu yazınızda belirtmeli ve bu görüşünüzü destekleyen örnekler vermelisiniz.
  Herkesin önyazısı kendi özelliklerini anlattığından ve farklı işlere yönelik olduğundan aynı formatta farklı birçok önyazı hazırlanabilir. Zaten önyazının da anlamı budur: benzer özellikler taşıdığınız kişilerle işverenin gözünde bir fark yaratmanızı sağlayacak bilgiler vermek.
  Siz de güzel bir önyazıyla kişiliğinizi, farklarınızı ortaya koyabilir, işverene kendinizi daha iyi anlatarak öne geçebilirsiniz.

  ÖNYAZI FORMATI


  Bu format, düşüncelerinizi organize etme açısından size yardımcı olacak. İçerik tamamen size ait.
  Giriş
  Sayın İlgili,
  Başlangıç kısmı
  Bu bölümde hangi pozisyon için başvurduğunuzu, neden işverenin sizi iş görüşmesine çağırması gerektiğini anlatmalısınız.

  İlk paragraf

  Yazınız, neden bu önyazıyı yazdığınıza dair bilgi içermeli. İş ilanını nerede gördüğünüzü ve pozisyona neden başvurmaya karar verdiğinizi anlatın.

  Orta Paragraf


  Önyazının bu etabında işverene işle ilgili önerilerinizi sunun. Hangi özelliklerinizin başvurduğunuz iş için uygun olduğunu belirtin. İşin ihtiyaçları ve sizin yetenekleriniz arasında güçlü bağlantılar kurun. Kendinizi anlatan cümlelerinizi kanıtlarla desteklemeye çalışın. İyi olduğunuzu düşündüğünüz konuları anlatın. Özgeçmişinizle beraber değerlendirileceğiniz için tutarlı olun ama özgeçmişteki bilgileri aynen tekrar etmeyin.

  Son Paragraf


  Önyazının sonuç cümlesini, pozisyona başvurunuzla ilgilendiği için yetkiliye teşekkür ederek sonlandırabilirsiniz. Ve gelişmeler hakkında bilgi beklediğinizi de son olarak yazınıza ekleyebilirsiniz.
  İsminizi soy isminizi yazıp, teşekkür ve imzanızla yazınızı sonlandırabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - başvurusu için yazı Forum Tarih
örnek kapak mektubu Staj başvurusu için Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mayıs 2011
İş başvurusu için gerekli belgeler Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2011
İş Başvurusu İçin Dilekçe Örnekleri Meslekler Rehberi 6 Mayıs 2011
İş başvurusu için cv örnekleri Mühendislik 6 Mayıs 2011
Evlilik Başvurusu İçin Gerekenler Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş