Işıl Yücesoy Kimdir-Işıl Yücesoy Hayatı-Işıl Yücesoy Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Işıl Yücesoy Kimdir-Işıl Yücesoy Hayatı-Işıl Yücesoy Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adı Soyadı: Işıl YÜCESOY
  Doğum Tarihi: ----
  Doğum Yeri: Kırklareli
  Eğitim : Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı


  Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Işıl Yücesoy, Devlet Tiyatrosu'nda sanat hayatına atıldı (1969). Daha sonra 1975 yılında şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı. Aynı yıl ilk 45’liği Çalamazsın Mutluluğu basıldı. 1978 yılında kendi firması Orient Plak’ı kuran sanatçı, birçok gece kulübü ve gazinoda sahneye çıktı. Dört adet plağı basılan Yücesoy, 1981'den sonra film ve dizilerde rol almaya başladı.

  Kırklareli’nde doğan Işıl Yücesoy, sanatla içiçe bir ailede hayata gözlerini açmış. Babası müzik öğretmeni olan ve bu sayede küçük yaşlarda piyano çalmayı öğrenen Yücesoy’un dedesi bestekar Giriftzen Asım Bey, halası ise Türk tiyatrosunun büyük oyuncularından Muazzez Kurdoğlu idi. İstanbul’da devam ettiği orta öğrenimi boyunca altı yıl süreyle okulun voleybol takımının kaptanlığını yaptı. Liseyi bitirdiği günlerde Rasimpaşa Spor Kulübü onu transfer etmiş, profesyonel sporcu olma yolunda ilk adımı atmıştı ki, sanat ağır bastı.

  Ankara Devlet Konservatuarı’nda oyunculuk eğitimi alan Işıl Yücesoy, mezun olur olmaz devlet tiyatrolarında oyuncu olarak sahneye çıkmaya başladı (1969). Altı yıl süren bu dönemden sonra birtakım sorunlar nedeniyle devlet tiyatrolarından ayrıldı. O günlerde gelen teklifleri değerlendirerek 1975 yılında şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı. Aynı yıl ilk 45’liği “Çalamazsın Mutluluğu / Köye Geldi Bir Gelin” yayınlandı.

  O artık sahnelerin aranan isimlerinden biriydi. İşine gösterdiği özen ve titizlik nedeniyle gün aşırı plak yayınlanan o günlerde, ikinci 45’liğini piyasaya çıkarmak için acele etmeyen Işıl Yücesoy’un, 1977 yılı içerisinde iki 45’liği yayınlandı. “İçmeden Sarhoş / Açılmamış Mektup” ve “Sen Seni / Bir Var Bir Yok”. Evren plak etiketiyle piyasaya sürülen bu plakların masrafları da yine kendisi tarafından karşılanmıştı. Başından itibaren birlikte çalışmakta olduğu Fikret Şeneş’in, yazdığı her şarkı sözünü, söyleyecek şarkıcının kişiliğine ve şarkıcılık yeteneklerine göre şekillendirmesindeki ustalığı, Yücesoy’un üstün şarkıcılık performansıyla bir araya gelince ortaya yine mükemmel işler çıkmıştı. Her iki plak da, yayınlandığı dönemin en kalburüstü Işıl Yücesoyçalışmaları olarak müzik tarihine geçti.

  1978 yılında kendi firması Orient Plak’ı kuran Işıl Yücesoy, son 45’liğini bu firmadan yayınladı. Sahne çalışmalarında İngilizce, İtalyanca ve Rusça şarkılar söylemiş, ilk plaklarında Türkçe sözlü yabancı şarkılar seslendirmişti. Üçüncü 45’liğinde yer alan “Sen Seni” plaklarında seslendirdiği ilk Türk bestesiydi. Dönemin gözde bestecisi Selami Şahin’in imzasını taşıyan bu şarkının kazandığı başarının ardından dördüncü ve son 45’likte bu defa iki Selami Şahin bestesi ve Halit Çelikoğlu -Ahmet Selçuk İlkan’ın muhteşem sözleri yer alacaktı: “Ya Seninle Ya Sensiz / Sen İnanma”. Bu 45’lik, özellikle A yüzünde yer alan şarkıyla o günlerin en gözde plaklarından biri oldu ve yıllar boyu birçok şarkıcı tarafından seslendirilmesine rağmen, Işıl Yücesoy’un dinleyenin tüylerini diken diken eden muazzam yorumuyla Türk popunun en sağlam hitlerinden biri olarak hafızalara kazındı.

  Işıl Yücesoy’un ilk ve tek albümü yine Orient Plak etiketiyle 1979 yılında yayınlandı. Sadece dört 45’lik plakla Türk popunda kendine ait bir ekol yaratmayı başarmış bu müthiş şarkıcının bir albüm dolusu şarkıyla karşımıza çıkması doğrusu az şey değildi. Bu albüm de tıpkı 45’likler gibi Yücesoy’un hiçbir zaman işin kolayına kaçmamasının, her zaman en iyisini bulana dek uğraşıp didinmesinin getirdiği kusursuzluğu taşıyordu. Popun klasikleri arasına girecek Can Arpaç-Selmi Andak imzalı “Çıkmaz Sokak” başta olmak üzere her şarkısıyla dört dörtlük bu albümde Işıl Yücesoy ilk kez bir de kendi bestesini seslendiriyor, bu alanda da ne denli iddialı olabileceğini ispat ediyordu. “Bir Evet Yeter” adı verilmiş bu albüm onun şarkıcılık kariyerinin son plağı oldu.

  1981 yılından sonra film ve dizilerde rol amaya başladı ve "Korkuyorum Anne" filmindeki rolüyle çeşitli ödüller aldı.Bu ödüller sırası ile ;

  12. Adana Altın Koza Film Şenliği, 2005, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  16. Ankara Film Festivali, 2005, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  13. ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri, 2006, En İyi Kadın Oyuncu
  28. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 2006, En İyi Kadın Oyuncu


  Diğer BilgilerOynadığı Diziler
  Rüya Gibi
  Zoraki Koca
  Çemberimde Gül Oya
  lamia

  Oynadığı Sinema Filmleri
  Korkuyorum Anne


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işıl Yücesoy Kimdir Forum Tarih
Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri maddeler halinde kısa Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Osmanlıda davalara bakan kişilere ne denirdi Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
İnsanlığa hizmet etmiş kişileri tanımanın ve onları örnek almanın faydaları kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
Mevlana kişilik özellikleri kısaca Düşünürler-Filozoflar 20 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş