Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Işıklar Köyü Tekman - Işıklar Köyü Hakkında Bilgiler - Işıklar Köyü Resimleri

  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 352 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25560
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Tekman

  Işıklar, Erzurum ilinin Tekman ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün Kürtçe ismi ŞEM'dir.Işık anlamına gelen Şem daha sonraki yıllarda Türkçe'ye çevrilerek Işıklar adı verilmiştir. Bir rivayete göre, Şem köyünün kurucularından bir kadının ismidir. Karatepe Köyü'nden gelen yolun bulunduğu mezarlıkta bulunan ayrı mezarlıktaki kabrin ona ait olduğu sanılmaktadır.

  ===Kültür===
  gırara bıri+tirit+ sarimsak yemeği ot karışimindan yapılan çok güzel yemekler+ ve çevrenin bütün güzel yemekleri bulunur kültür olarak düğünlerde kendine has oyunları çok güzel ve çok etkili ve çzok şifali suları vardır muhteşem aras nehri görüntüsü yani manzarası çok güzel tarihi ve gizemli mağaraları olan tarihi bir köydür
  Coğrafya

  Erzurum iline 139 km, Tekman ilçesine 12 km uzaklıktadır. Bir km ilerisinde "Çewlik" denilen arazinin yanından geçen ünlü Aras nehri köyün en bilinen yerlerinden bir tanesidir. İki tarafı tepelerle çevrili olan Işıklar Köyü'nün doğu tarafında Mozırgan Tepesi, kuzey tarafında "Çem-é Jor-é denilen tarafta" eski adı "Karakilise" olan Karatepe Köyü bulunmaktadır. Güney tarafında ise Erzurum yolunun da bulunduğu ve "Wara" denilen arazi bulunmaktadır. Bu güzergâhın 6-7 km ilerisinde bulunan ve yerden çıkan şifalı kaynak suyu ise layıkıyla değerlendirilememektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köy, Tekman'la Erzurum'u birbirine bağlayan ana yolun üzerinde olduğu için diğer köylerin hepsine oranla çok şanslıdır. Çünkü diğer köylerde kar yağmaya başladı mı (hele Şşar denilen taraf) yollar kapanmaya başlar ve aylarcada doğru dürüst açılmaz.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 352
  1997 532
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün yeterli arazisi olmadığı için hayvancılık zorlukla yapılmaktadır. Hayvan mevcudu araziye oranla fazla olduğundan ve otlaklar yetmediğinden her yer sapsarı görünür. Hayvanlarını otlamak için Dengiz, Karatepe, Hendek, Gündamı gibi köylerin arazilerine bazen uğrayan çobanlar bu yüzden sık sık bu köylerin sakinleriyle ufak çaplı tartışmalar yaşar.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  KOY MUHTARI

  2009=))_ MENDERES GÖKÖĞLAN

  1999 - Mehmet Emin Gürbüz
  1994 - Mehmet Emin Gürbüz
  1989 - Selahattin Güler
  1984 - Selahattin Güler

  Altyapı bilgileri

  Köyde Işıklar İlköğretim okulu vardır. 2006 yılından beri evlere su verilmeye başlanmıştır. PTT şubesi ya da acentası yoktur. Yaklaşık 20 yıl boyunca kullanılmayan sağlık ocağı uzun zamandan beri dikiş nakış kursu olarak kullanılmakta olup restore edilen sağlık ocağının 2008 başından beri tekrar faaliyete geçmesi beklenmektedir. Köy Erzurum'la Tekman'ı birbirine bağlayan yolun üzerinde olduğu için diğer köylere göre şanslı konumdadır. Bu sayede yollar asfaltlanmış, elektrik de birçok doğu köyüne oranla daha erken buraya gelmiştir. Ayrıca 4-5 yıldan beri de sabit telefonlar bağlanmıştır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işıklar Köyü Hakkında Forum Tarih
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Kızıltepe Işıklar Köyü - Kızıltepe Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Işıklar Köyü Mudanya Bursa Bursa Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Işıklar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş