Işıklar Köyü Bigadiç Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Işıklar Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bigadiç Işıklar Köyü Bilgileri -Işıklar Köyü Hakkında - Işıklar Köyü Tanıtımı - Işıklar Köyü Resimleri  Işıklar ,Balıkesir Bigadiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BİGADİÇ

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:42 km

  İlçeye Uzaklığı:4 km

  Rakım:185 m

  Nüfus:

  2000:1847
  1997:1889

  Tarihi

  Köyün adı kurucusu olan Işık Dede'den gelir. Işık Dede'nin mezarı bilinmeyip türbesi köy merkezine 100 m uzaklıkta muhtarlığın önündedir.

  Kültür

  Işıklar köyü yardımlaşmayı seven bir köydür ayrıca köyde ekonomik akım fazla oldugu için diger civar köylerden göç almaktadır köyün bir spor tesisi bulunmaktadır bigadicin en büyük köyüdür. orta okul bulunmakla beraber diger köylerden okula ögrenci gelmektedir köy bir kaç kısıma ayrılmıştır merkeZ koltak meZarlık mahallesi olarak köyde heryıl geleneksel yaglı güreşler yapılmaktadır yapılan alan geren aı verilen bir meradır güreşler için tribün yapılmış ve köy halkı tarafından yapılmıştır köyde 4 camii mevcuttur ayrıca teknolojik olarak gelmişmiş oldugu için köyde internet kafe bilardo vb eglence araçları mevcuttur. halkın geçimi domates biber pamuk vb tarım ürünleri olup hayvancılık gelişmiştir.

  Coğrafya

  şıklar köyü yardımlaşmayı seven bir köydür ayrıca köyde ekonomik akım fazla oldugu için diger civar köylerden göç almaktadır köyün bir spor tesisi bulunmaktadır bigadicin en büyük köyüdür. orta okul bulunmakla beraber diger köylerden okula ögrenci gelmektedir köy bir kaç kısıma ayrılmıştır merkeZ koltak meZarlık mahallesi olarak köyde heryıl geleneksel yaglı güreşler yapılmaktadır yapılan alan geren aı verilen bir meradır güreşler için tribün yapılmış ve köy halkı tarafından yapılmıştır köyde 4 camii mevcuttur ayrıca teknolojik olarak gelmişmiş oldugu için köyde internet kafe bilardo vb eglence araçları mevcuttur. halkın geçimi domates biber pamuk vb tarım ürünleri olup hayvancılık gelişmiştir öZellikle büyükbaş.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte turizme dönük çalışmalar yapılabilir,

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: HAYRETTİN EFE

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 614 38 44
  Cep Telefonu: 0 (537) 842 43 00

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Mevcutta var olan sağlık ocağı kapatıldığı için bu hizmet alınamamaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde bir,de spor tesisleri bulunmaktadir.köyün kaldirim ve yollari parke tasi ile dösenmistir.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işıklar Köyü Bigadiç Forum Tarih
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Işıklar Köyü Mudanya Bursa Bursa Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Işıklar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş