Işıklar Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Işıklar Köyü Baskil Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Baskil Işıklar Köyü Bilgileri - Işıklar Köyü Hakkında - Işıklar Köyü Tanıtımı - Kozan Köyü - Işıklar Köyü Resimleri  Işıklar ,Elazığ Baskil ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BASKİL

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:82 km

  İlçeye Uzaklığı:44km

  Rakım:890 m

  Nüfus:

  2000:298
  1997:308

  Tarihi

  Köy sakinleri köyleri için eski dönemde Kozan bir dönem de BAYRİK ismini kullanmışlardır.doğusunda bereta bayrik köyü eski adıyla dıhi mezin köyü vardır.kuzeyinde matar uşağı güneyinde kozan batısında arapuşağı köyü bulunur...çevre köylerden dihi hacı yani hacıhasan köyü vardır.batısında mamaraş köyüde bulunur..ayrıca ışıklara bağlı bayrkon köyü vardır. burada yaşayanların soyadı olanların çoğu bilauşaklılarla akrabadır.. köyde yaşanların soyadları ,dumrul,yaşlak,yalım,atılmış,olarak soyadlarını almışlardır..

  Kültür

  halkımızın kültürü tamamen insancıl düşünceye dayalı.. vicdani özgürlüğün kısıtlanmadığı kısacası müşterek özverili kültürün daim olduğu biyerdir..geleneksel halk oyunları delilo,halay,üçayak olarak bilinmektedir..berdel ususlü ve başlık parası olmamakla birlikte tarafların vicdani özgürlüğünü kısıtlamayan bi düşünce yansımaktadır... başlıca geleneksel yemekleri bulgur,sebze , sacda ekmek yufkalarla yapılır,kümbe,içli,köfte,ayranlı çorba,arpa ve buğday kavurgası vardır emeklerin katılmasıylada leziz bi tada ulaşmaktadır..kümbe meşe odunun köz ateşiyle taş ocakta pişirilir mükemmel bi tadı vardır..evlilikler aile onayıyla ve tarafların anlaşmalarıyla olur.. kına geceleri.. kapı arkası, gelin yolu kesme. kardeş bahşisi düğünlerde vazgeçilmez gelenektir.. kirvelik önemlidir..köyümüzün halkı canayakın özverili misafirperver olmakla beraber... evine gelenin önüne gülen bi yüz sunmayı sever.. köy sakinleri 1970 lerden sonra büyükkentlere göç etmesiyle beraber köy nufusda azalmıştır.eğitim düzeyi hemen hemen okur yazar olarak son düzeydedir....m

  Coğrafya

  Elazığ iline 82 km, Baskil ilçesine 44 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Dağlık kesimlerde meşe ormanlıkları bulunur...

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Süleyman atılmış
  1999 - İzzet Boğahan
  1994 - İzzet Boğahan
  1989 - Ömer Kızrak
  1984 - H. Mehmet kızrak

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesivardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [birkısmı asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Su şebekesi olmadığından dolayı köy halkı, köyün ortasında bulunan çeşmeden sularını temin etmektedir.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işıklar Köyü Baskil Forum Tarih
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Işıklar Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Işıklar Köyü Mudanya Bursa Bursa Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Işıklar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş