Işıklı Köyü Ardeşen Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Işıklı Köyü Ardeşen Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ışıklı köyü bilgileri - ışıklı köyü resimleri - ışıklı köyü tanıtım  Işıklı, Rize ilinin Ardeşen ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy geçmiş yıllarda nispeten merkez işlevine sahip olduğundan adını Türkçe'de merkez, çarşı anlamına gelen Lazca Ğere kelimesinden almıştır. Ğere, XX. yy'da dayatılan Lazca köy isimlerinin değiştirilmesine ilişkin bir karar sonucunda Işıklı adını almıştır. Köyün tarihi öneme sahip en önemli yapısı Işıklı Merkez Camiî'dir (Ğere Oxvame). Işıklı Köyü ve Işıklı Merkez Camiî tarihi hakkında bilgiler internette mevcuttur. [1] Ayrıca sosyal ağ Facebook sitesinde Rize Ardeşen Işıklı Köyü adında bir grup bulunmaktadır.araştırmacı metehan mollamehmetoğlu ışıklı köyünün ardeşen ilçesinden tarihinin daha eski ve yerleşimin önce ışıklıda kurulduğunu söyledi.
  Kültür

  tipik karadeniz insanı ama yörede bir mani var burası gare su istersen aha dere yatak istersen yat yere yemek istersen allah vere. ama kesinlikle insanları böyle değildir. Atmacacılık yani atmaca kuşunun yaz aylarından başlayarak sonbahar kadar süren uzun bi dönem boyunca yakalanması beslenmesi ve yetiştirilmesi bölgede ilgi gören bir gelenektir. deniz tabiki tün Karadenizlilerde olduğu gibi Işıklılılarda da bir aşktır. merkez ve Taşbaşı'nda bulunan iki limanda av döneminde balıkçılık yoğun bir şekilde yapılır. bunların bir çoğu kendi çapında, hobi amaçlı yapılan avlardır.
  Coğrafya

  Rize iline 52 km, Ardeşen ilçesine 6 km uzaklıktadır. sarp dağların denizle bağlantısını kesen tek engel Karadeniz Sahil Yolu'dur. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ayrıca,Ardeşen-Fındıklı ilçe sınırının Ardeşen tarafındadır.
  Sosyal

  Işıklı köyü, bir sahil köyü olması sebebiyle tipik Anadolu köylerinden farklı ve zengin özellikler taşır. Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan köy, bu geçiş noktasının olanaklarından iyi yararlanmış ve kültürel etkileşim köye ayrı bir hava katmıştır. bunun yanında çevre köylere göre, nispeten bir takım ihtiyaçların karşılanabileceği küçük bir merkez görüntüsündedir. Işıklı Köyü merkezi özellikleri bünyesinde barındırması ve denizle böylsine iç içe olması hasebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Denizcilik Meslek Lisesi inşaâsına uygun görülmüştür. denizcilik okulunun 2008-2009 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi beklenmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2157
  1997 1177
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çay ve son yıllarda kivi önemli geçim kaynaklarındandır. Çay fabrikaları da bölgedeki ekonomik hayatın önemli ögelerinden biridir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Şaban Ali Eskiçırak
  2004 - Rafet Eskiçırak
  1999 - Yılmaz Yeniay
  1994 - Yılmaz Yeniay
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.DENİZCİLIK OKULU VE MESLEK OKULU YAPILMAKTADIR

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işıklı Köyü Ardeşen Forum Tarih
Işıklı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Şubat 2011
Beşışıklı Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Işıklı Köyü Hakkında Bilgi İskenderun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Işıklı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Işıklı Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş