Işıkkaya Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Işıkkaya Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Işıkkaya Köyü Kozan Bilgileri - Işıkkaya Köyü Hakkında - Işıkkaya Köyü Tanıtımı - Işıkkaya Köyü Resimleri  İlçe: KOZAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: mehmet yalçın


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 240 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01500
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Kozan
  Web Sitesi http
  Işıkkaya, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

  Eski adı Tetiridir. Rivayete göre adını bu yörede bol miktarda yetişme olanağı bulunan bir bitkiden almıştır. Ancak daha sonra bu ad ışıkkaya olarak değiştirilmiştir. Köy dağlık bir alanda kurulmuştur. Denilir ki güneş batıp da ay doğduğunda ayın ışıkları bu dağlar arasında bulunan köyün ilk olarak dağlarını aydınlatır ve dağlar aydınlanmış yani ışımış olur. Bu sebeple Işıkkaya isminin verildiği söylenir[

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya Adana iline 140 km, Kozan ilçesine 70 km uzaklıktadır.Zamantı ırmağı üzerine kurulmuş olan köy özellikle coğrafi güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır.Ancak ulaşım sorunlarından dolayı yeni yeni kabuğunu kırmaya başlamıştır. Şehrin boğucu havasından uzak ve tamamen doğal bir ortam olması da ilgi çeken özelliklerindendir.özellikle yaylalık alanlarında doğal su kaynakları, eşsiz güzellikte ormanları ve doğal mağaralırıyla çok büyük ilgi çekmektedir.Günümüzde köyün yaylalıklarına, şehrin zenginleri tarafından büyük rağbet vardır.Gezip görmeniz dileğimizle.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 240
  1997 310

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Artık ulaşım sorununun açılmasıyla, doğal ürünlerini şehre götürüp satabilmekte dirler.Her ne kadar ırmaktan balık avında usta olsalarda bu işi zevk için yapmayı tercih etmektedirler.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve halihazırda bir öğretmenle eğitim ve öğretime devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize(Henüz asfalt değil) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. (Bilgi:Hüseyin Bolat Tarihçi)
  [​IMG]  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş