Işık kirliliğinin yaşamımıza ve doğal hayata olumsuz etkileri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Işık kirliliğinin yaşamımıza ve doğal hayata olumsuz etkileri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sorunun cevabını istiyorum. Işık kirliliğinin yaşamımıza ve doğal hayata olumsuz etkileri nelerdir?

  Işığın gereğinden fazla , yanlış yer ve zamanda kullanılması ışık kirliliğine neden olur. Çevre kirliliği,su kirliliği gibi ışık kirliliği de doğal yaşamı ve ve aynı zamanda da insan hayatını da olumsuz etkiler.

  IŞIK KİRLİLİĞİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ

  Çevre kirliliği oluşturur.
  Şehir merkezlerinde, gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırır.
  Şehirlerden gökyüzüne doğru yayılan ışıklar, göçmen kuşların yanlış yöne
  doğru gitmelerine neden olur.
  Sahil boylarının ışıklandırılması, deniz kaplumbağa yavruları (Caretta carettaları) denizin aksi yönünde hareket ederek ölmelerine neden olurlar.
  Gereksiz aydınlatma ülke ve aile bütçesine zarar verir.
  Ev dışında yapılan gereksiz ışıklandırma komşularımızı rahatsız edebilir.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Işık kirliliği nedir? Işık kirliliğinin nedenleri ve yaşamımıza etkileri neler?

  Yanlış yerde, miktarda, yönde ve zamanda kullanılan ışığın neden olduğu geniş, ışıldayan ışık kubbesine Işık Kirliliği denir. Özellikle büyük şehirlerimiz tehlike sinyali veriyor.Işık kirliliğinin 4 ana kaynağı vardır:

  1. Kamaşan Işık:

  Kamaştırıcı ışığa yatay doğrultuda yayımlanan ışık neden olur.
  Bu tür yayımlanan yatay ışık, kilometrelerce öteden görülebilir ve bizim karanlığa karşı adaptasyonumuzu azaltır. Kamaştırıcı ışık görüş mesafesini azaltarak sürücü ve yaya güvenliğini de tehlikeye sokar.
  Kamaştırıcı ışığı, yüzeyi aydınlatan ışık kaynağının şiddetini azaltarak hafifletebiliriz. Aydınlatılan yüzeyle ışık kaynağı arasındaki açı da bir diğer önemli faktördür. Yatay doğrultuda yayımlanan ışık yere yakın, havanın yoğun olduğu yerlerde, toz parçalarının ve geniş hava moleküllerinin etkisiyle ışığın saçılmasına neden olarak havayı ışıldatır. Bu durumda şehir gözlemcisinin, gökyüzüyle yıldızlar arasındaki karşıtlık azaldığından, yıldızları görmek için hayal gücü kuvvetli olmalıdır!

  2. Işık Taşması:

  Işığın istenmeyen yere düşmesine ışık taşması denir. Tipik bir örnek olarak evlerimizin önünü ve arka bahçemizi aydınlatmakla yetinmeyerek, yatak odalarımızı bile aydınlatan cadde ışıkları verilebilir. Her ne kadar bazı ev sahiplerinin kendi mülklerini aydınlatma gereksinimleri azaldığı için bu iş hoşlarına gitse de, rahatsız edicidir.

  3. Gökyüzü Işıldamaları :
  Atmosferdeki atom ve diğer taneciklerin bir sonucudur, fakat bu zayıf, doğal ışık atmosferdeki toz parçacıklarının ve gaz moleküllerinin ışığı saçmasıyla güçlenmektedir.
  Kar, gökyüzü ışıldamalarının %80′ini doğrudan gökyüzüne yansıttığı için bu olay mevsimlik bir olay olarak nitelendirilebilir. Şehirlerde doğrudan gökyüzüne yönlendirilmiş ışık kaynakları ile gökyüzü ışıldamaları birleşince, ışık kubbesinin parlaklığı ve menzili büyük oranda artar.

  4. Aşırı Miktarda Işık:
  Belli bir işin yapılması için gereken aydınlatma miktarını aşan ışıktır. Fazla ışık her zaman iyi aydınlatma demek değildir.

  Işık Kirliliğinin Hızlı Büyümesinin Sebepleri
  * Park, bahçe ve spor alanlarının aydınlatılmasında, estetik olduğu düşüncesiyle küresel lambaların kullanılması.
  * Işığın suçu engellediğine dair inanış.
  * Güçlü ışığın iyi aydınlattığına dair inanış.
  * Sosyal yaşamın geceye kayması.
  * Binaların iç aydınlatmasından taşan ışıklar.
  * Turistlik tesislerin ve binaların dış cephe aydınlatmaları.
  * Işıklı reklam ve ilan panoları.

  Umursamazlık ve Gereksiz Aydınlatmanın Kurbanları

  Yapılan bir araştırmaya göre kötü aydınlatmadan dolayı enerji kaybının neden olduğu zarar ABD’de her yıl 1-2 milyar dolardır. Bu değer Türkiye için yaklaşık 10 milyon dolardır.
  Ayrıca kötü aydınlatma yüzünden bilimsel yönden de nitelikli gözlemler yapılamamaktadır. Hatta bir çok gözlemevi bu nedenle kapatılmaktadır.
  Doğal hayat da kötü aydınlatmadan kendi payını almaktadır. Özellikle göçmen kuşlar, kötü hava koşullarında alçaktan uçarlarken, gökdelen ve deniz fenerleri gibi yüksek yapıların çekici ışıklarına kapılarak, etraflarında yorulup düşene kadar dönerler ya da doğrudan bu yapılara çarparak can verirler.
  Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar da ışık kirliliği sayesinde denize bir daha dönemeyerek hayatlarından olmaktadırlar.
  Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre de mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmaktadırlar.

  Işık kirliliği ve deniz kaplumbağaları; Deniz kaplumbağaları ışık kirliliğinden nasıl etkilenirler?

  Karettalar yumurtlamak için gece sahile çıktıklarında, kumsalda insanlar ateş yakmış ise, kumsala ışıklar vuruyor ise bu durumdan rahatsız olup, yumurtlayamazlar ve denize geri dönerler. Yavrular ise yumurtadan çıktıktan sonra ışık kirliliği nedeni ile yollarını şaşırırlar ve ölürler.

  Doğru Aydınlatma

  Gökbiliminde, gece gökyüzünün karanlık olması bir zorunluluktur. Yapay ışıklandırma gece gökyüzünün arka alanını parlatma eğilimindedir. Bu yapay parlaklık gökyüzünün görünümünü bozar. Birçok insan ilginç gökcisimleri bir yana, Samanyolu’nu bile görememiştir. Gece dış aydınlatmada kullanılacak lambalar bu bakımdan çok önemlidir.
  Çevreye en az zararla işini iyi yapan aydınlatmaya doğru aydınlatma denir. İyi aydınlatmada göz kamaştırıcı lambayı göremezsiniz; yalnızca aydınlatılan alanı görürsünüz. Gereksiz ve aşırı güç kaynakları kullanılmadığından iyi aydınlatmada gözü alan bir parlaklık oluşmaz. Böylece kentlerde ışık kirliliği de mümkün olan en az seviyede yaşanır.

  Alınabilecek Önlemler

  * Park ve bahçelerde dekoratif amaçlı kullanılan küre tipi armatürler yerine, bulundukları yatay düzlemin üst tarafına ışık saçmayan, perdeli aydınlatma lambaları kullanmalıyız.
  * Bina dış cephe, reklam ve ilan panolarının aydınlatılması yukarıdan aşağıya doğru yapılmalı.
  * Bazı park alanlarında çok kısa direklerin üzerinde çok yoğun ışıklı projektörler kullanılmaktadır. Bu tip projektörler en az 15 m yükseklikteki direkler üzerinde uygun açılarla yönlendirilerek kullanılmalı.
  * İki yanında binaların bulunduğu cadde ve sokaklarda enine çelik halat askı sistemine takılan ve sadece yola ışık gönderen armatürler kullanılmalı.
  * Güvenlik amaçlı aydınlatmalarda harekete duyarlı, kendini otomatik olarak açan sistemler kullanmalıyız. Bu sistemler elle de kullanılabilmektedir. Böylece enerji giderimizi azalttığımız gibi ışığın caydırıcı etkisinden yararlanabiliriz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki göğü aydınlatma, suç işlemeyi engellemiyor. Suçun nedeni ışık ya da karanlık değildir. Suçlular gökte aranmamalıdır!
  * TSE standartlarını yeniden belirleyerek üretilecek yeni lamba ve armatürlere uygulamalıyız.
  * Hangi çeşit lambaların nerelerde kullanılacağını kurallara bağlayarak, yasal önlemler almalıyız.
  * Vitrin aydınlatmalarında zamanlayıcılar kullanmalıyız, ışık kaynakları gece 11′den sonra otomatik olarak kapanabilmeli.
  * Gözlemevlerimizin bulunduğu bölgelerde ışık kirliliğine karşı belli bir koruma alanı belirleyerek bu bölgeler için daha sıkı yasa ve yönetmelikler uygulamalıyız. Örneğin Arizona’daki Kitt Peak Ulusal Gözlemevi’nin ise 35 millik yarıçapa sahip bir çember koruma alanı bulunmakta.
  * Renk ayrımının önemsiz olduğu yerlerde düşük basınçlı sodyum lambalarını tercih etmeliyiz.

  Neden Düşük Basınçlı Sodyum Lambası ?

  Çünkü;
  * En verimli ışık kaynakları düşük basınçlı sodyum lambalarıdır.
  * Harcanan enerji başına en az 3 kat daha fazla ışık üretirler. Böylece %30′un üzerinde enerji tasarrufu mümkündür.
  * Yüksek basınçlı sodyum lambaları gibi soluk ve bulanık ışık vermezler.
  * Düşük basınçlı sodyum buharlı lambanın ışık rengi altın sarısı olup, tek renkli bir ışınlamadır. Bu nedenle saçılan ışıklar tek bir filtre ile elimine edilebildiğinden, astronomik gözlem koşulları açısından da en iyi lamba grubu düşük basınçlı sodyum lambalardır.

  Kayıplarımız

  Amatör gökbilimciler dahil çoğu kişi gece gökyüzünün doğal halinin ve neler kaybettiğimizin farkındadırlar.
  Işık kirliliği kentleşmenin kaçınılmaz bir sonucu değildir. Elbette caddeleri, sokakları, evlerimizin çevresini aydınlatacağız. Gökbilimciler de herkes gibi nitelikli aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Sorun aydınlatmada değil, kötü ve savurgan aydınlatmadadır. Savurgan aydınlatma boşa giden enerji, boşa giden yakıt kaynakları, boşa giden vergiler ve boşa giden karanlık gökyüzüdür. Ayrıca boşa giden enerji üretilirken çevre kirliliği de yapmaktadır.
  Oysa kötü aydınlatmadan dolayı israf edilen paranın yüzde biri bile toplumu ışık kirliliğine karşı bilinçlendirmeye ayrılsa sorunun büyük bir kısmı çözülmüş olacaktır. Toplumu bilinçlendirmenin önemini fark eden Yunanistan ve Macaristan’da ilk ve orta öğretim öğrencilerine ve öğretmenlerine konunun önemini öğretmek, bilinçli ve duyarlı bir toplum yetiştirmek amaçlı çalışmalar devam etmektedir.
  Günümüzde birçok ülke ışık kirliliğini sınırlandırmak için yasal düzenlemeler yapma yoluna gitmektedir. Bu amaçla büyük gözlemevlerinin bulunduğu Kanarya adaları, ABD’deki Arizona, Maine ve Texas eyaletleri özel yasalarla koruma altına alınmıştır. Bunların amacı, ışığın nerede lazımsa orada kullanılması, gece güvenliğinin ve iyi görme koşullarının sağlanması, gökyüzünün karanlık kalması ve böylece enerjiden tasarruf edilmesidir.
  Türkiye’de ışık kirliliğine karşı böyle bir uygulama şimdilik yok. Ama 1988 yılında kurulan Işık Kirliliği Çalışma Grubu çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Çalışmaların özellikle yoğunlaştığı kent Antalya’dır.
  Türkiye’nin en büyük gözlemevi, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) için 1979-1986 yıllarını kapsayan yer seçimi çalışması sonunda, 2500 m yüksekliğindeki Antalya- Bakırlıtepe’de karar kılındığı zaman ışık kirliliğinden etkilenmeyen TUG, bugün genişleyen Antalya’nın ışıklarını doğrudan görmektedir. Bunun sonucu olarak da Bakılıtepe’den bakıldığında gök parlaklığı, doğal gök parlaklığına göre %27 daha fazladır.
  Doğru aydınlatmayla ışık kirliliğinin üstesinden gelinebilir. Fakat bir önlem alınmaz ve yerel yönetimler bu konuda duyarsız kalırlarsa, şehir çocuklarının çoğunun gece gökyüzünde ufuktan ufka uzanan Samanyolu’nu görme şansı olmayacaktır.


  Alıntı

  Daha kısa isteyenler aşağıdaki bilgilerden yararlabilirler.

  IŞIK KİRLİLİĞİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ  • Çevre kirliliği oluşturur.
  • Şehir merkezlerinde, gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırır.
  • Şehirlerden gökyüzüne doğru yayılan ışıklar, göçmen kuşların yanlış yöne
   doğru gitmelerine neden olur.
  • Sahil boylarının ışıklandırılması, deniz kaplumbağa yavruları (Caretta carettaları) denizin aksi yönünde hareket ederek ölmelerine neden olurlar.
  • Gereksiz aydınlatma ülke ve aile bütçesine zarar verir.
  • Ev dışında yapılan gereksiz ışıklandırma komşularımızı rahatsız edebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Şubat 2014

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Işık kirliliği doğal hayatı da etkiler:

  Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan
  binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.

  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!
   

 4. uff yazamam çok uzunnnnn
   

 5. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  IŞIK KİRLİLİĞİ

  Işığın gereğinden fazla , yanlış yer ve zamanda kullanılması ışık kirliliğine neden olur. Çevre kirliliği,su kirliliği gibi ışık kirliliği de doğal yaşamı ve ve aynı zamanda da insan hayatını da olumsuz etkiler.

  IŞIK KİRLİLİĞİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ


  • Çevre kirliliği oluşturur.
  • Şehir merkezlerinde, gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırır.
  • Şehirlerden gökyüzüne doğru yayılan ışıklar, göçmen kuşların yanlış yöne
   doğru gitmelerine neden olur.
  • Sahil boylarının ışıklandırılması, deniz kaplumbağa yavruları (Caretta carettaları) denizin aksi yönünde hareket ederek ölmelerine neden olurlar.
  • Gereksiz aydınlatma ülke ve aile bütçesine zarar verir.
  • Ev dışında yapılan gereksiz ışıklandırma komşularımızı rahatsız edebilir.

  IŞIĞIN DOĞRU KULLANILMASI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?
  • Güneş’e çıplak gözle bakmamalıyız.
  • Kullandığımız ışık gözümüze doğrudan gelmemeli.
  • Ders çalışma-kitap okuma sırasında ışık, sol omuz tarafından gelmelidir.
  • Fazla veya az ışıkta kitap okumak göz sağlığımıza zarar verebilir.
  • Kaynak(demir kaynağı) yapılırken,kaynağa çıplak gözle bakmamalıyız.
  IŞIK KİRLİLİĞİNİ ve İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

  • Ev, okul vb. yerlerde gereksiz yere yanan lambaları söndürmeliyiz.
  • Tasarruflu lambalar kullanmalıyız.
  • Bulunulan ortamın genişliğine uygun lambalar kullanmalıyız.
  • Park,bahçe,yol ve kaldırımların ışıklandırılmasında kullanılan lambaların yönleri doğru ayarlanmalı.
  • Mağaza ve dükkanlarda gereksiz ışık kullanımından kaçınılmalı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Şubat 2014

 6. çok güzel ama biraz uzun =) ama bişşiler öğrendim galiba :)
   

 7. Işık kirliliğinin doğal hayata etkileri

  Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.
  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler !
   

 8. çok uzun yazıonuz ışık kirliliği göç eden kuşların yönlerini şaşırtıp onların ölümüne sebep olur ayrıca caretta carettaların da çok fazla ışık yüzünden ölürler
   

 9. aydınlatmanın olumsuz etkileri nelerdir madde madde yazınız ( bana yardım edermisiniz )

  :)
   

 10. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  AYDINLATMANIN YAŞAMIMIZA ETKİLERİ

  Aydınlatma teknolojisindeki gelişmelerin, toplum yaşamı üzerinde olumlu etkileri olmuş ve yaşam kalitesi artmıştır. Aydınlatma teknolojileri sayesinde hastaneler, havaalanları, otoyollar, fabrikalar gece gündüz hizmet verebilir.

  IŞIK KİRLİLİĞİ
  Işığın istenmeyen ya da gerekli olmayan yerleri aydınlatması ışık kirliliği
  oluşturur.

  • Deniz kaplumbağalarının yavruları, aşırı aydınlatmadan dolayı yönlerini kaybederek denize ulaşamadan ölürler.
  • Bazı göçmen kuşları ise yüksek binaların ışıklarına yönelip bu yapılara çarpıp ölmektedir.
  • Işık kirliliği gökyüzünü inceleyen gözlemevlerinin işini de zorlaştırmaktadır.

  Tüm bunlar ışığın faydasız ve zararlı olduğu anlamına gelmez. Bunların engellemek için ışığın doğru ve yerinde kullanılması gerekir.


  IŞIĞIN DOĞRU KULLANIMI

  1. Bulunduğumuz ortamların gereğinden fazla ya da az aydınlatılması görmeyi zorlaştırır ve gözü yorar.
  2. Işığın doğrudan gözümüze gelmemesine dikkat etmeliyiz.
  3. Gece ders çalışırken masa lambası kullanmak göz sağlığı için uygundur. Ancak sağ elimizi kullanıyorsak ışık sol taraftan, sol elimizi kullanıyorsak ışık sağ taraftan gelmelidir.
  4. Okuduğumuz kitapla gözümüz arasındaki mesafe 35-40 cm olmalıdır.
  5. Güneşli günlerde gözümüze güneş gözlüğü takmalıyız.
  6. Uzun süre tv.,bilgisayar karşısında kalmamaya; yakından izlememeye özen göstermeliyiz.
  7. Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalıyız.
   

 11. meraba ben size ışıkm kirliliğinin olumsuzlukları anlatacağım. Işığın 4 ana kaynağı vardır.

  Işık Kirliliği:yanlış yerdemiktarda yönde ve zamandakullanılan ışığın geniş ışıldayan IŞIK kubbesine Işık Kirliliği denir.ışığın 4 kaynağı vardır.Özellikle büyük şehirlerimiz sinyal veriyor.

  Arkadaşlar size başarılar ben açıkladım isterseniz yazın ama azmassanızda birşey olmaz

  TEŞEKKÜRLER
   

 12. çok uzan bir şey yazımışını
   

 13. çok güzel ama çok uzun abi yaaaaaaaaaa
   

 14. çok güzel saulun elimin yorulmasına değdiiii :) :) :D
   

 15. yaaaaaaaaaaa lütfennnnnnnn madde madde yazın lütfennnnnnnnnnnnnnn
   

 16. çok uzun abi be ödevime uygun
   

 17. IŞIK KİRLİLİĞİ

  Işığın gereğinden fazla , yanlış yer ve zamanda kullanılması ışık kirliliğine neden olur. Çevre kirliliği,su kirliliği gibi ışık kirliliği de doğal yaşamı ve ve aynı zamanda da insan hayatını da olumsuz etkiler.

  IŞIK KİRLİLİĞİNİN OLUMSUZ ETKİLERİ

  Çevre kirliliği oluşturur.
  Şehir merkezlerinde, gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırır.
  Şehirlerden gökyüzüne doğru yayılan ışıklar, göçmen kuşların yanlış yöne
  doğru gitmelerine neden olur.
  Sahil boylarının ışıklandırılması, deniz kaplumbağa yavruları (Caretta carettaları) denizin aksi yönünde hareket ederek ölmelerine neden olurlar.
  Gereksiz aydınlatma ülke ve aile bütçesine zarar verir.
  Ev dışında yapılan gereksiz ışıklandırma komşularımızı rahatsız edebilir.

  IŞIĞIN DOĞRU KULLANILMASI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?
  Güneş’e çıplak gözle bakmamalıyız.
  Kullandığımız ışık gözümüze doğrudan gelmemeli.
  Ders çalışma-kitap okuma sırasında ışık, sol omuz tarafından gelmelidir.
  Fazla veya az ışıkta kitap okumak göz sağlığımıza zarar verebilir.
  Kaynak(demir kaynağı) yapılırken,kaynağa çıplak gözle bakmamalıyız.
  IŞIK KİRLİLİĞİNİ ve İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?
  Ev, okul vb. yerlerde gereksiz yere yanan lambaları söndürmeliyiz.
  Tasarruflu lambalar kullanmalıyız.
  Bulunulan ortamın genişliğine uygun lambalar kullanmalıyız.
  Park,bahçe,yol ve kaldırımların ışıklandırılmasında kullanılan lambaların yönleri doğru ayarlanmalı.
  Mağaza ve dükkanlarda gereksiz ışık kullanımından kaçınılmalı.
   

 18. lütfen acil cevaplayın
   

 19. Bu cevaplar için teşekkürler ödevime çok yardımcı oldunuz ama ışık kirliliği ışığın çok fazla kullanılmasına denir ama tebrikler güzel yazmışsınız...
   

 20. İyi güzelllllllllllll
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işık kirliliğinin yaşamımıza Forum Tarih
Işık kirliliğinin olumsuz etkileri kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
Işık kirliliğinin olumsuz etkileri maddeler halinde Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
Işık kirliliğinin doğal hayata etkileri Bilim & Teknoloji 20 Şubat 2013
Işık kirliliğinin kaynakları nelerdir? Bilim & Teknoloji 20 Şubat 2013
Işık Kirliliğinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 12 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş