Işık Kirliliğinin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Işık Kirliliğinin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ışık kirliliğinin etkileri nelerdir - ışık kirliliği nedir - ışık kirliliği sebepleri nelerdir - ışık kirliliği hakkında bilgi


  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Başuzmanı Dr. Tuncay Özışık, ışık kirliliğinin zararlarını anlattı. Kaynakwh webhatti.com: ışık kirliliğinin sağlığımıza etkileri nelerdir?


  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Başuzmanı Dr. Tuncay Özışık, ışık kirliliğinin zararlarına işaret ederek, ''Çocuklar ve gençler, astronominin doğal laboratuvarı olan geceleri, gökyüzünün nasıl bir şey olduğunu bilmiyor'' dedi.

  Özışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ışık kirliliğinin, ''yanlış yerde, yanlış zamanda, yanlış miktarda ve yanlış yönde ışık kullanılması olduğunu'' belirterek, bunun en büyük nedeninin, alışılmış ışıklandırma yöntemlerinin hem çevresel hem de ekonomik zararlarının bilinmemesi olduğunu vurguladı.Kaynakwh webhatti.com: ışık kirliliğinin sağlığımıza etkileri nelerdir?
  Işık kirliliği kaynaklarını, ''yol, cadde ve sokak aydınlatmaları, park, bahçe ve spor alanları aydınlatmaları, turistik tesislerin ve binaların dış cephe aydınlatmaları, reklam panoları, güvenlik amaçlı aydınlatmalar ve evlerden taşan ışıklar'' şeklinde sıralayan Özışık, ''Işık üretilirken kömür, petrol ve su gibi doğal kaynaklar kullanıldığı için, boşa giden ışık doğal kaynakları da boşa harcamak demektir'' diye konuştu.

  Tuncay Özışık, kötü aydınlatmanın doğal hayata da olumsuz yansımalarının olduğunu dile getirerek, "Gece, gökyüzünü ve karanlığını kullanarak yaşamlarını düzenleyen birçok canlı, yeterince karanlık bir gökyüzü bulamamaktadır" dedi.

  Özışık, ışık kirliliğinin insan sağlına da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak, insan gözünün çok parlak ve çok zayıf ışık kaynaklarına ve karanlığa hızlı bir şekilde adapte olabildiğini söyledi.
  Ancak son zamanlarda şehirlerde, iş ve eğlence yerlerindeki aşırı ışık kullanımının, gözün bu yeteneğinde azalmaya sebep olduğunu belirten Özışık, ''Fazla ışıklı ortamlarda özellikle insan gözünün görme yeteneğinde azalma olduğu biliniyor'' dedi.

  Işık kirliliğinin son yıllarda Türkiye'nin yanı sıra tüm dünya için önemli bir problem olduğunu ifade eden Özışık, ''doğru armatür kullanımı, ışıklandırmanın doğru yönde yapılması, klasik ampuller yerine ekonomik gaz esaslı lambaların tercih edilmesi, aydınlatılması gereken yerlerin aydınlatılması, evde gerektiği zaman ışık yakılması gibi önlemlerle'', elektrik enerjisinden en az yüzde 30 oranında tasarruf sağlanabileceğini kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işık Kirliliğinin Sağlığımıza Forum Tarih
Işık kirliliğinin olumsuz etkileri kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
Işık kirliliğinin olumsuz etkileri maddeler halinde Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
Işık kirliliğinin doğal hayata etkileri Bilim & Teknoloji 20 Şubat 2013
Işık kirliliğinin kaynakları nelerdir? Bilim & Teknoloji 20 Şubat 2013
Işık Kirliliğinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 12 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş