Işıkören Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Işıkören Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Işıkören Köyü Alpu - Işıkören Köyü - Alpu - Eskişehir İlçesi Alpu - Işıkören Köyü Hakkında  Işıkören, Eskişehir ilinin Alpu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köy kuruluş döneminde ismini Aziziye, sonra Arapkuyu ve daha sonra Isikören köyü olarak adi degistirilmistir. (ÖZKAN AYTÜRE)
  Arapkuyu ismi köyde açılan bir kuyudan kara bir toprak çıkmasından dolayı konulmuştur.

  Köy halkı Romanya Köstence civarındaki köylerden gelme insanlardan oluşmaktadır ve köyün kuruluşu 1890'lara dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun toprak kaybı nedeniyle Romanyada yaşayan bölge insanı geri çekilmeyle birlikte Anavatan'a dönmüştür.
  Büyüklerden rivayet edilen bilgilere göre köyün kurucuları özellikle bu bölgeyi seçmişlerdir çünkü;
  Romanya'da Tuna Nehri'nin verimli arazisi nedeniyle az arazinin çok verim getirdiği bölge mantığıyla düşünen köyün kurucuları kendilerine verilen köyün de bu şekilde olacağını düşünmüşlerdir.

  Sıtmadan çok çeken kurucu dedelerimiz özellikle yüksek ve sivrisineğin az olduğu bu yöreyi seçmişlerdir.

  Bunun dışında mümkün olduğunca şehire ve şehir yaşamına uzak olmayı tercih ederek köydeki bazı insanların deyimiyle 'dağın başı'nı tercih etmişlerdir.
  Bu tercihleri köyün gelişmesini engllediği köylü tarafından iddia edilse de etraftaki tüm köyler nüfus olarak hemen hemen aynıdır.
  Köy, bölgedeki köylere göre devlet yatırımlarına en geç kavuşmuştur, Zira, köy çevreye oranla en geç elektriğe, en geç su şebekesine, en son telefona kavuşmuştur.

  Kültür
  Köyün hepsi Nogay Tatarıdır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 46 km, Alpu ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  Köy bir tepe üzerine kurulmuştur.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert geçer, yazları ise kuraktır. Yağmuru azdır.oksijen oranı yüksektir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 106
  1997 68

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve [[hayvancılığa] dayalıdır.
  Köy, tüm çevre köylere oranla toprak verimi, arazi yetersizliği gibi olumsuz etkenlere rağmen, girişimci ve kıt kaynakları verimli kullanan, çalışkan insanlarıyla bu eksikliklerini telafi etmektedir.

  Zira bölgenin en verimsiz arazisini barındırmasına, sulama olanklarının olmamasına rağmen; köydeki traktörlerin hemen çoğu yeni modeldir (bu durum yıllardan beri böyledir).

  Sulama olanakları toplam kullanılan arazinin %5'i kadar bir arazide ancak yapılmaktadır. Bunun dışanda kalan arazi ise tamamen kıraç ve kumsal arazidir.
  Köy halkının girişkenliği ve çalışma azmi yeni arayışları da beraberinde getirmiştir. Hububat üretiminden yeteri verimi alınamadığından, fidan yetiştiriciliği son birkaç yılda artmıştır. Eskişehirde oturanlar tarafından kurlan kooperatifle köy arazisi kiralanmış ve kiraz ekilmiştir. Ayrıca şahıslar da bireysel olarak arazilerine -çoğunluğu badem olan- fidan ekimi yapmaktadır. Bu ekim bundan sonra da artarak devam edecek gibi görünmektedir. Köyün bu girişimcilik ruhu veya şartların getirdiği durum bunu tetiklemekte diğer tüm köylere örnek olmaktadır...

  Köyün temel geçim kaynaklarından biri de kavun, karpuz yetiştiriciliği yani bostandır. Köy dedelerinden kalan geleneğe sahip çıkarak ismini Eskişehir'e ve tüm çevreye duyurduğu meşhur 'ARAPKUYU KARPUZU' üreticiliğini ise azalmasına rağmen halen sürdürmekterdir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Şemsettin ESLEMEZ
  1999 - Ahmet AKYOL
  1994 - Kayran AYTÜRE
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy merkezinde köy konağı mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işıkören Köyü Hakkında Forum Tarih
Kızıltepe Işıkören Köyü - Kızıltepe Işıkören Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş