Işığı yanan evler..

'Makaleler-Denemeler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Işığı yanan evler.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Işığı yanan evler..

  Tıp fakültesini yeni bitirmiş, pratisyen hekim olarak ilk görev yaptığım yere, Konya'ya bağlı bir beldenin sağlık ocağına gitmiştim Gençtim, bekârdım Küçük bir beldeydi gittiğim yer İlk gece bir eve misafir olmuştum Tren istasyonunun hemen yanında bir evdiAkşam yemeğinden sonra çaylarımız gelmiş, sohbetler edilmişti Üzerimde yol yorgunluğu, geldiğim yeni yerin yabancılığı vardı Saatler ilerliyor, ağır bir uyku beni içine çekiyordu Ev sahibine bir şey de diyemiyordum Bir müddet daha geçti; yine bir hareket yoktu Evin büyüğü olan Hacıanneye sıkılarak:
  "Anneciğim, sizin buralarda kaçta yatılıyor?" dedim
  Hacıanne:
  "Evlâdım treni bekliyoruz Az sonra tren gelecek, onu bekliyoruz" dedi
  Merak ettim, tekrar sordum:
  "Trenden sizin bir yakınınız mı inecek ?"
  Hacıanne:
  "Hayır evlâdım, beklediğimiz trende bir tanıdığımız yok Ancak burası uzak bir yer Trenden buraların yabancısı birileri inebilir Bu saatte, yakınlarda,ışığı yanan bir ev bulmazsa, sokakta kalır Buraların yabancısı biri geldiğinde, "ışığı yanan bir ev" bulsun diye bekliyoruz"
  Konya Ovası'nda, ya da bir başka yerinde Türkiye'nin,trenden inen yabancılar için "Işığı yanan evler" yerinde hâlâ duruyor mudur? Yabancılar, yorgun bedenlerini yün yataklarda dinlendirmeye devam ediyorlar mı? Aç bir köpeğin önüne bir kap yemek bırakan kadınlar yaşıyorlar mı? Kuşlara yuva yapan mimarlar sahi şimdi neredeler? Bu güzel insanlar, atlarına binip gitmişler Bizler, atlarına binip giden güzel insanlara sahip bir medeniyetin yetimleriyiz Çekip gidenlerin doldurulmamış boşluklarında savrulup duran
  yoksullarız
  Şâir öyle diyordu:
  "Güzel insanlar, güzel atlara binip gittiler" Şimdi bu güzel insanlar, neden ve nasıl atlarına binip gittiler? Onları ne yıldırdı da bir daha dönmemek üzere, sessiz sedasız gittiler? Ey güzel yurdumun güzel insanları! Neredesiniz?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işığı yanan evler Forum Tarih
Yanan Günışığı - Jack London Kitap, Resim ve Dergi 7 Mayıs 2010
Işığın doğru kullanılması için neler yapmalıyız maddeler halinde kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
Işığın doğru kullanılması için neler yapmalıyız? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
6. Sınıf Işığın Yansıması Eğitim Bilgileri 9 Ocak 2014
Işığın Kırılması - Kırılma Kanunları Konu Dışı Başlıklar 21 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş