Iğırbığır Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Iğırbığır Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Iğırbığır Köyü Horasan - Iğırbığır Köyü Hakkında Bilgiler - Iğırbığır Köyü Resimleri  Coğrafya

  Köyü Erzurum İli'nin Horasan İlçesi'ne bağlı bir köy olup 40.040001 enlemi ve 42.16 boylamı koordinatlarında yer alır.

  Iğırbığır köyü: Erzurum ili horasan ilçesine bağlı, T.C. siyasi haritasında "Aras Güney Dağları" bilinen Ağrı'nın Eleşkirt, Kars'ın Sarıkamış, Erzurm'un Horasan ilçelerinin üçgeninde yer alır. Karayollarının E 80 güzergahında Horasan-Ağrı istikametinde yaklaşık 15. km sola ayrılıp devam eden doğrultudaki 7. köydür. Erzurum ilinden 130, Horasan ilçesinden 50 km yaklaşık 35 km'si toprak yoldur. Köye ait vasıtalar bulunmamaktadır. Iğırbığır Köyü'nün, Karapınar, Teknecik, Maharcık, Balıklı, Kozan, Ortakale, Çermeli, Kaynarca, Eğertaş, Hasanbey ve Mollaahmet olmak üzere 11 köyle sınırı vardır.
  kaynak: Iğırbığır Köyü Ve CIBO (Cebrael) Aşireti
  yazar: A.S. Servet Horasan
  Tarih

  Köyün resmi adı Yeşilyurt olmakla beraber tarihi ismi Iğırbığır'dır.Yapılan araştırmalarda, elde edilen arkeolojik incelemeler göz önüne alınarak köyün kuruluş tarihi milattan öncelerine dayandığı düşünülmektedir. Köyün sınırlarına dahil olan İkİzkaleler, Yeşilgöl, Sado Ağa gölü, Kani Spi yaylası (Erzurum-Kars Platosu), yer altı suları taşlık alanları ve büyük ve oldukça dolu mezarlığı burada milat öncesi ve sonrasında çeşitli medeniyetlerin yaşadığı ve tarihi ticari yolar üzerinde bulunması hasebiyle köklü bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir... Iğırbığır köyünde uzun bir süre ikamet eden büyük aileler (aşiret) milli mücadele yıllarında Rus-Ermeni işgallerine karşı müthiş ve takdire şayan mukavemet göstermiş ve resmi Osmanlı Arşivinde Iğırbığır Karyesi'ni tarihe geçirmiştir... Iğırbığır Karyesi Osmanlı İmparatorluğunun Rus işgalcilerine sınırı olmuş ve düşmanı püskürten tek köy karyesi olmuştur.Köyde İslam-i Kürd geleneği hüküm sürmektedir. (Osmanlı arşivi Iğırbığır Karyesi Kazım Karabekir kayıtları Ermeni Mezalimi)
  kaynak: Iğırbığır Köyü Ve CIBO (Cebrael) Aşireti
  yazar: A.S. Servet Horasan
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve serttir. Yöre insanları soğuk iklime kara kış şartlarına alışkın olduğu için karakterleride mücadeleci ve zorluğa alışık bir toplumdur. Kış aylarında, doğum yapmak üzere hastahaneye yetiştirilmeye çalışılan köy kadınları, kar üstünde kızakla köylüler tarafından çekilen yurudm insanı manzaraları bu bölgelerde cereyan eder. Bölgenin ulaşım sorunu üzerinde çlaışmalar devam etmektedir.
  Nüfus

  1999 , 962 2003,598, 2008,318
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sezon boyunca beslenilip büyütülen büyükbaş hayvanlar Kurban Bayram'larında büyük şehirlere götürülerek sahipleri tarafından satılmaktadırlar. Hayvan satış yerlerinde Horasan Iğırbığır çadırlarını görmek mümkündür.
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefonsürekli kesilmektedir.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Iğırbığır Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş