Hz. Peygamber'in Geleceğini Müjdeleyen Olaylar

'Peygamber Efendimiz (S.A.V)' forumunda NeslisH tarafından 3 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hz. Peygamber'in Geleceğini Müjdeleyen Olaylar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Önceki peygamberlerin, Hz. Peygamber'in geleceğini müjdelemeleri


  Kur-an Bakara Suredi/129. Ayet
  Ey Rabbimiz! Onlara, içlerinden senin âyetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir peygamber gönder. Çünkü üstün gelen, her şeyi yerli yerince yapan yalnız sensin.  Kur-an En'am suresi/20. Ayet
  Kendilerine kitap verdiklerimiz onu (Resûlullah'ı) kendi oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Kendilerine ziyan edenler var ya, işte onlar inanmazlar.


  Kur-an A'raf suresi 7157. ayet
  Yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılı buldukları o elçiye, o ümmî Peygamber'e uyanlar (var ya), işte o Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder, onlara temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar. Ağırlıklarını ve üzerlerindeki zincirleri indirir. O Peygamber'e inanıp ona saygı gösteren, ona yardım eden ve onunla birlikte gönderilen nur'a (Kur'an'a) uyanlar var ya, işte kurtuluşa erenler onlardır


  Kur-an Şuara suresi/196.ayet
  O, şüphesiz daha öncekilerin kitaplarında da vardır.

  197. ayet
  Benî İsrail bilginlerinin onu bilmesi, onlar için bir delil değil midir?


  Kur-an Ahkaf suresi/10 ayet
  De ki: Hiç düşündünüz mü; şayet bu, Allah katından ise ve siz onu inkar etmişseniz, İsrailoğullarından bir şahit de bunun benzerini görüp inandığı halde siz yine de büyüklük taslamışsanız (haksızlık etmiş olmaz mısınız)? Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.

  Kur-an Saaf Suresi/6. ayet
  Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: Ey İsrailoğulları! Ben size Allah'ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti. Fakat o, kendilerine açık deliller getirince: Bu apaçık bir büyüdür, dediler.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hz. Peygamber'in Tevrat'taki nitelikleri  Kur-an Fetih suresi 29. ayet
  Muhammed Allah'ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar da kafirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ekicilerin de hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kafirleri öfkelendirir. Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük mükâfat vadetmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamber'in Geleceğini Müjdeleyen Forum Tarih
Hz. Peygamber'in (sav) 7 güzelliği Peygamber Efendimiz (S.A.V) 5 Nisan 2010
Hz peygamber'ın selâmı Peygamber Efendimiz (S.A.V) 15 Şubat 2010
Aile İlişkilerinde Hz. Peygamber'in Örnekliği İslamda Aile ve Kadın 3 Mayıs 2009
Hz. Peygamber'in Dilinden Dualar Dualarımız Dua paylaşımları 7 Aralık 2008
Bir ülkenin geleceğinin önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş