Hz Osman'ın özellikleri

'Sahabeler ve Alimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz Osman'ın özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz Osman'ın Özellikleri Nelerdir
  Hz Osman'ın vasıfları

  Hz Osman'ın Şemali

  Hz. Osman (ra), güzel yüzlü, pek nazik, gür sakallı, orta boylu, omuzlarının arası açık ve oldukça sık saçlıydı. Müslüman olmadan önceki hayatına ait kaynak kitaplarımızda çok bilgiye rastlayamadığımız Hz. Osman, gençliğinde ticaretle meşgul oluyordu. Ticarî muameleleri çok dürüst olduğu için, halk arasında bu yönüyle meşhur olmuştur.

  Hz Osman'ın Lakabı

  Hz. Osman'ın lakabı, Hz. Muhammed (sav)'in iki kızı ile evlendiğinden dolayı iki nur sahibi mânâsına gelen "Zinnureyn"dir. Peygamber nûrunun cibilli taraftarı ve bir anlamda hakikî varisi olan bu yüce iki kadını hanesine alan ve onlarla nurlanan Hz. Osman, bir açıdan çok şanslı olmakla beraber, her iki hanımını da kendi elleriyle toprağa verme açısından da bahtsız denilebilir. Fakat kader-i İlâhî adına tahakkuk eden bu husus için ne Hz. Osman'ın ne de bizim bir şey dememiz mümkündür. O, başına gelen her bela ve musibeti Rabbine sonsuz îmân ve itminan içinde karşılayıp kaderine razı olduğu gibi, bir insan için dünyada başa gelebilecek en büyük musibetlerden biri olan hanımlarının vefâtını da aynı îmân ve itminan içinde karşılamıştır. Zaten Hz. Osman gibi birisine de bu yaraşır...!

  Hz Osman'ın Cömertliği


  Hz. Osman denildiğinde onun akla ilk gelen özelliği ya da özelliklerinden biri cömertliğidir. İnanmış olduğu dava uğrunda sahip olduğu bütün mal varlığını harcama anlamında bir cömertlik, Hz. Osman'ın en bariz vasfıdır.

  Hz Osman'ın Hayası

  Efendimiz (sav)'in "Ashabım arasında bana en çok benzeyendir" dediği Hz. Osman, zaman zaman kabrin başına gelip "eğer bu çukurdan kurtulursan, onun ardındaki felaketlerden de kurtulursun, aksi takdirde kurtulacağını hiç zannetmem" deyip muhasebe ve murakabeye dalar ve "her gün gece ve gündüz en sevdiğim şey Kur'ân okumaktır. Eğer kalpleriniz temiz olsaydı, Allah'ın kelâmını okumaya doymazdınız" diyerek mahiyetini idrâk edemediğimiz bir eksikliğe dikkat çekerdi. Evet Ahmed b. Hanbel'in Hasan-ı Basri'den rivayet ettiğine göre, kapalı kapılar ardında bile elbiselerini çıkarmaktan çekinen ve belini doğrultmasına mani olan hayası27 gerçekten dillere destan idi.
   

 2. çok eksik bilgi -5 puan çok kötü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osman'ın özellikleri Forum Tarih
Hz. Osman'ın Cömertliği ve Yumuşak Huyluluğu Hakkında Kısaca Bilgi Sahabeler ve Alimler 14 Ocak 2014
3. Osman'ın Eşleri Kimlerdir Tarihi Bilgiler 19 Eylül 2011
Hz. Osman'ın lakabı Sahabeler ve Alimler 21 Mart 2011
Hz. Osman'ın halife seçilmesi hakkında bilgi Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011
Hz. Osman'ın müslüman oluşu hakkında bilgi Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş