Hz. Nuh Peygamberin Mucizeleri

'Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz. Nuh Peygamberin Mucizeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz Nuh Peygamberin mucizeleri
  Hz Nuh un mucizeleri nelerdir
  Hz Nuh un mucizeleri


  Her peygamber gibi Nuh aleyhisselamın da mucizeleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
  Hz. Nuh’a, kavminden bir kısım kimseler gelip, köylerindeki büyük taşların toprak olmasını teklif etmişlerdi. Hz. Nuh bunun için duâ edince, cenab-ı Hak, Cebrail aleyhisselamı gönderip; “Eliyle taşlara işaret etsin” buyurdu. Hz. Nuh eliyle taşlara işaret edince, bütün taşlar, istisnasız toprak kesildi. Onun bu mucizesi ile oniki kişi imana geldi.
  Çocuklarını haber verdi
  Hz. Nuh, Allahü teâlânın izni ile, çok uzak olan, gözlerin göremeyeceği şeyleri görerek, haber verirdi. Bu mucizesine sebep şu idi: Bir defasında, çocuklarını kaybeden iki kimse gelerek dediler ki:
  - Hak peygamber isen, çocuklarımızın nerede olduklarını haber ver, biz de iman edelim.
  Cenab-ı Hak, Cebrail aleyhisselamı gönderip, ona, uzak yerdeki şeyleri görecek göz verdiğini bildirdi. Hz. Nuh, doğu istikametine bakıp, pek uzak bir yerde, çocukların koyun gütmekte olduklarını görüp, haber verdi. Hz. Nuh’un haber verdiği yer çok uzak olduğundan, o kimseler, orayı kolay bulabilmeleri için alamet istediler. Hz. Nuh, filân tepe diye tarif etti. O iki kimse, tarif edilen yere gidip, çocuklarını buldular. Bu mucizeyi görmekle, Hz. Nuh’un hak peygamber olduğunu anlayan o iki kişi, imanla şereflendiler.
  Hz. Nuh, mucize olarak, susuz yerlerden su çıkarırdı. Bir defasında kavminden birtakım kimseler, susuz bir yerde yerleşmişlerdi. Bunlar, ziraatçi olduklarından, suya ihtiyaçları vardı. Birgün Hz. Nuh’a gelerek dediler ki:
  - Bizim yerleştiğimiz yerde su akıtırsan iman ederiz.
  Hz. Nuh duâ edince; “Orada bulunan bir dağa gidip, eliyle işaret edersen, su akacaktır” diye vahiy geldi. Nuh aleyhisselam, bildirilen dağa eliyle işaret edince, dağın eteklerinden billur gibi berrak sular akmaya başladı.
  “Gölgelik yapsın!”
  Hz. Nuh’un emir ve işaretiyle, ağaçlar kökleriyle birlikte yerinden kalkıp, başka bir yerde dururdu. Bir defasında, Hz. Nuh, kavminden bazı kimselerle sefere çıkmıştı. Bir yerde konakladıklarında, güneşin sıcaklığı kendilerine çok tesir etti. Yanındakiler, Hz. Nuh’a dediler ki:
  - Hak peygamber isen, şu karşıda bulunan ağaca emret de, yerinden kalkıp yanımıza gelip, bize gölgelik etsin!
  Hz. Nuh buyurdu ki:
  - Allahü teâlânın izni ile bunu yaparsam, hakikaten iman eder misiniz?
  Bunun üzerine hepsi de; “Evet, iman ederiz” dediler.
  Hz. Nuh, bunun için duâ edince, ağaç yerinden ayrılıp, yanlarına geldi. O toplulukta bulunanların hepsi, bunu gördü ve hayretle seyrettiler. Bu mucize ile, o topluluktan sekiz kişi imanla şereflendi. Diğerleri ise; “Bu sihirdir” diyerek küfür ve dalalette ısrar ettiler.
  Bulutsuz yağmur yağdırdı
  Hz. Nuh’un diğer mucizeleri de şunlardır:
  Hz. Nuh bulutsuz olarak yağmur yağdırdı. Rivayet edildiğine göre, kavminden bazı kimseler, Hz. Nuh’a gelerek dediler ki:
  - Bir mucize gösterirsen, iman ederiz.
  Hz. Nuh da buyurdu ki:
  - Nasıl mucize istersiniz?
  - Bulut olmadığı hâlde yağmur yağdır.
  “Ellerini semaya kaldır!”
  Hz. Nuh, bunun için duâ edince, Allahü teâlâ; “Ellerini semaya kaldır” buyurdu. Hz. Nuh emir icabı, ellerini semaya kaldırdı. Kaldırmasıyla birlikte yağmur yağmaya başladı. Aslında, onların böyle mucize istemekten maksatları, mucizeyi görünce iman etmek değildi. Kendi bozuk düşüncelerine göre, Hz. Nuh’tan yapamayacağı, gücünün yetmeyeceği bir şey isteyip, yapamayınca da, güya, birbirlerine; “Bakın! Bu peygamber filan değildir. Hakikaten peygamber olsa mucizeler gösterirdi” diyeceklerdi. Fakat, hakikat, onların kısa görüşleriyle zannettikleri gibi olmuyordu.
  Hz. Nuh, kuru bir ağacın meyve vermesi için duâ edince, ağaç hemen yeşillenir, meyve verirdi. Bir defasında, kavmini imana davet ederken, onlar, mucize olmak üzere, daha önce kurumuş olan ağaçları göstererek; “Bunlar meyve versin” dediler. Hz. Nuh, bunun için duâ edince, ne kadar kuru ağaç varsa, hepsi meyve verdi.
  Hz. Nuh kum, toprak, kül gibi şeylere duâ edince, Allahü teâlânın izniyle o şeylerin hepsi yiyecek yemek hâline gelirdi.
  Hz. Nuh, gemiyi tamamladığında, müşrikler gemiyi yakmak istedikleri hâlde yakamadılar. Cenab-ı Hakkın kudretiyle, Hz. Nuh’un bir mucizesi olarak gemi konuştu. Bu sırada gemiden; “Lâ ilâhe illallah. Ben o gemiyim ki, bana giren kurtulur. Girmeyen helâk olur. Bana ancak ihlas sahibi olanlar biner” diye ses geldi.
  Bunun üzerine Nuh aleyhisselam müşriklere buyurdu ki:
  - Ne dersiniz? Şimdi bana iman eder misiniz?
  Onlar ise; gemiyi yakabilmek için, etrafında çok büyük ateşler yaktıkları hâlde, gemiye bir şey olmamıştı. Bu durum karşısında, Hz. Nuh’a iman edecekleri yerde, kızıp hakarete devam ettiler.
  İnsanlar çoğaldı
  Hz. Nuh’un duâsı bereketiyle, gemide bulunan müminler karaya çıktıktan sonra, kısa zamanda çoğaldılar.
  Hz. Nuh, selametle gemiden indiğinde, mübarek eliyle bir ağaç fidanı dikmişti. Onun bir mucizesi olarak, o fidan biraz sonra, rengi birkaç nevî olan çeşit çeşit meyveler verdi.
  Önceden gemiye koymuş oldukları fidanları da dikti. Onlar da kısa zamanda yeşerip meyve verdi. Bunlardan ilkinin zeytin olduğu, “Mektubât-ı Imam-ı Rabbanî”de yazılıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Peygamberin Mucizeleri Forum Tarih
Musa Peygamberin Mucizeleri Nelerdir? Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 18 Mayıs 2012
Hz.Musa Peygamberin Mucizeleri Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 11 Ocak 2012
Peygamberin insanlardan seçilmesinin sebepleri nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2016
Yahudiler geleceği bildirilen son peygamberin varlığından neden çekinmiş olabilir? Dini Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Sahabelerden Bazıları Hz. Peygamberin Ölümüne Neden İnanmak İstememişlerdir? Dini Sorular ve Cevaplar 5 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş