Hz.muhammet [s.a.v] vefatindan birgun once.....

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hz.muhammet [s.a.v] vefatindan birgun once..... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz.muhammet [s.a.v] vefatindan birgun once.....

  VEFATINDAN bir gün önceydi. Herkes nefesini tutmuş bekliyordu. Çünkü az evvel Hz.Muhammed Bende bir hakkı olan varsa gelsin alsın dediğinde orada bulunanlardan biri; evet benim bir alacağım var. Bir gün kırbacınızın ucu o sıra açık olan sırtıma değmişti de canım yanmıştı dedi. Hz.Muhammed hiç tereddüt etmeden üstündeki kıyafeti sıyırdı arkasını döndü ve vur dedi. Herkes şaşkındı. O sahabe hemen koşturdu ve elini yüzünü Hz.Muhammed'in mübarek sırtına sürdü doyasıya öptü. Ardından da teninizin değdiği yerleri cehennem ateşinin yakmayacağını bildiğimden mübarek bedeninize dokunabilmek için mahsus böyle söyledim dedi. Hz.Muhammed bu davranışıyla kul hakkının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

  Ölüme sevinmek...

  VEFATINA yakın çok sevdiği kızı Hz. Fatma'yı yanına çağırdı ve kulağına bir şeyler söyledi. Hz. Fatma'nın önce üzüldüğü sonra sevindiği görüldü. Hikmeti sorulduğunda babam bana yakında öleceğini söyleyince çok üzüldüm. Fakat benim yanıma ilk sen geleceksin dediğinde ise sevindim cevabı verdi. Nitekim 6 ay sonra o da vefat etti.

  Peygamber Efendimiz vefat etmeden az önce eşi Hz. Ayşe'nin dizine uzandı ve mübarek başını Hz. Ayşe'nin çenesiyle göğsü arasına yasladı. Misvak istedi. Takatsiz olmasına rağmen zaten inci tanesi gibi olan dişlerini temizledi. Rabbi'nin huzuruna tertemiz gitmek istiyordu.

  Son sözleri olarak; namaza dikkat edilmesini kadın haklarının korunmasını idare altındakilere iyi muamele edilmesini emanetlerin yerlerine ulaştırılmasını istedi.İnsanlık sırf bu öğütlere kulak verse daha yaşanılabilir bir dünya oluşturmak işten bile değildir.

  Azrail izin istedi...

  Bir ara kapıya vuruldu. Gelen Hz. Cebrail'di. Selam verdi. Peygamberlik görevinin sona erdiğini söyledi. Ardından kapıda bekleyen bir misafir daha olduğunu ve eğer izin verirse ancak içeri girebileceğini söyledi. Hz.Muhammed o kim diye sordu. Hz. Cebrail ölüm meleği Hz. Azrail dedi. Hz.Muhammed gelebilir ben hazırım cevabı verdi. Şahadet parmağını yukarı kaldırdı; Yüce Dost’a gittiğini söyleyerek ruhunu teslim etti. Hz. Ayşe seslendi cevap alamadı. Hz.Muhammed'in mübarek gözünden bir damla yaşın yanağına süzüldüğünü gördü.

  Bilemiyoruz Hz.Muhammed niçin ağlıyordu. Ayrıldığı dost ve arkadaşlarının hasretine mi yoksa Müslümanlar'ın geride bıraktığı emanete yeterince sahip çıkamayacakları endişesiyle mi?

  Sen ağlama Ey Resul... Dayanamayız...
  Emanetine belki yeterince sahip çıkamadık. Bağışla bizi.
  Ama bugün seni bir kez bile olsun görmemiş olan milyonlarca Müslüman ayakta... Bu olaylar daha da tetikledi bizi.
  Daha çok çalışıp seni daha çok anlatacağız...


  Alıntıdır...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - muhammet vefatindan birgun Forum Tarih
Hz. Muhammet ne zaman doğmuştur kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 1 Şubat 2017
Şehit Muhammet Erkesikbaş İlköğretim Okulu Bilgileri Eskil Aksaray Aksaray Tanıtımı 15 Nisan 2012
Mevlananın Hz.Muhammet ile ilgili sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 28 Mayıs 2011
Sensiz Bir Şehir -Muhammet Özkan Şiirler 12 Ekim 2010
Fener Şehit Muhammet Türk İlköğretim Okulu Çarşıbaşı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş