Hz. Muhammed'in mezarındaki eğik minare

'Dini Resimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz. Muhammed'in mezarındaki eğik minare konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Muhammed'in mezarındaki eğik minare


  [​IMG]
  Peygamberimizin mezarına ev sahipliği yapan Mescid-i Nebevî[​IMG] Hicret'ten sonra Medine'de Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edildi. Buranın asıl önemi ise içinde Peygamberimizin mezarının bulunması.

  [​IMG]
  Elbette ilk hali böyle değildi. Hurma kütüklerinden yapılmış[​IMG] çatısı da hurma dalla ile kapatılmıştı.

  [​IMG]
  Ağlayan kütük olayı da bu mescidde vuku bulmuştur. Hz. Muhammed Cuma hutbelerini minber olmadığından bir ağaç kütüğüne yaslanarak yapardı. Bir gün bu yaslandığı kütükten bir an ayrılmasıyla kütüğün inlediği[​IMG] ağladığı hadis kitaplarında anlatılmaktadır.

  [​IMG]
  Bu mescidin dediğimiz gibi asıl kıymeti peygamberimizin kabrine ev sahipliği yapmasından gelir. Hz. Muhammed'in yanında Hz. Ebubekir ile Hz. Ömer'in mezarları da bulunmaktadır.

  [​IMG]
  İslam aleminin en kutsal mezarları Kubbetul Hadra (yeşil kubbe) ismi verilen mekanda bulunmaktadır. Kubbetul Hadra bugünkü haline Osmanlı tarafından getirilmiştir.

  [​IMG]
  Kubbetul Hadra'nın hemen yanıbaşında bulunan bir minare çok ilginçtir. Bu minare ünlü Pisa kulesi gibi eğiktir. Ondar farklı olarak bu minare bilinçli olarak eğik yapılmıştır.

  [​IMG]
  Eğik yapılmasının temel nedeni herhangi bir doğal afet anında minarenin Hz. Muhammed'in mezarının üzerine devrilmesine engel olmaktır. Bu nedenle kule mezarın zıddı yönünde eğimlidir.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş