Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ev

'Peygamber Efendimiz (S.A.V)' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ev konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  peygamberimizin doğduğu ev,
  Hz Muhammed (s.a.v)'in doğduğu ev
  peygamber efendimizin doğduğu ev hakkında bilgi
  [​IMG]

  Amine Hatun, Hazreti Muhammed’i üstte fotoğrafını gördüğünüz binanın yerinde bulunan bir Mekke evinde dünyaya getirdi, peygamberimizin ilk çocukluk günleri burada geçti, büyükbabası Abdülmuttalib’in himayesine girene kadar burada yaşadı. Evin yer aldığı arazi, bir görüşe göre Hazreti Muhammed SAV’in soyunun dayandığı Hâşim ailesine aitti. Mekke’nin ileri gelen ailelerinden biri olan Hâşimiler peygamberimizin dünyaya geldiği sırada gerçi eski zenginliklerini artık kaybetmişlerdi ancak Mekke’nin gene de saygı gören boylarından biriydiler. Hazreti Muhammed SAV’in Mekke’de peygamberliğini ilân etmesinden etmesinden sonra karşısına büyük bir düşman gurubu çıkmış olmasına rağmen uzun bir müddet bu düşmanlara karşı koyabilmesi, mensubu olduğu ailenin gücünden kaynaklanıyordu.

  Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla ‘Mekke Şerifleri’ denilen ve Hazreti Muhammed SAV’in soyundan gelen Mekke’nin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekke’den Medine’ye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı.

  Arap yarımadasının 1925′te Abdülâziz bin Saud’un eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekke’deki Cennetu’l-Muallâ ve Medine’deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyet’in ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed SAV’nin doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

  İşte, Hazreti Muhammed SAV’in doğduğu evin bugünkü hali. Bu ev şimdi Mekke’lilerin günlük gazetelere göz gezdirmelerine ve arada bir bir kitabın sayfalarını çevirmelerine yarıyor.
  13 Aralık 2000, Hürriyet


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muhammed doğduğu Forum Tarih
Hz.Muhammed'in doğduğu çevrede dini hayat Peygamber Efendimiz (S.A.V) 17 Şubat 2014
Hz Muhammed'in Doğduğu Çevrenin Özellikleri Nelerdir Kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Ocak 2014
Hz Muhammed'in Doğduğu Ortam Hakkında Kısaca Bilgi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 12 Ocak 2014
Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu ortam Peygamber Efendimiz (S.A.V) 26 Mart 2011
Hz. Muhammed (s.a.v) in doğduğu çevre Peygamber Efendimiz (S.A.V) 26 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş