Hz. Ebubekir'in Rüyası

'Sahabeler ve Alimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz. Ebubekir'in Rüyası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Ebubekirin Rüyası,  HAZRE-i EBUBEKiR'in RÜYASI

  Hazret-i Ali'den Rivayet olunur ki, en evvel islama gelen ve Resul-i Ekrem ile en evvel namaz kılan Hazret-i Ebubekir'dir. Hz. Ebu Bekir'in müslüman olmasının sebebi şudur.

  Kendisi tacir olduğundan çoğu zaman Şam'a giderdi. Bir Şam seferinde, rüyasında Ay'ın gökten inip kucağına girdiğini gördü. Ay'ı eliyle tutup bağrına bastı. Uyanınca Yemliha adındaki meşhur rahibe gidip rüyasını yorumlattı. Rahip, nereli ve neci olduğunu sordu.

  -"Hicazlıyım ve tacirim " diye cevap verdi. Rahip.

  -"Ey arap kardeş! Sana büyük müjdeler var. Öğrenmek istersen hediyesini ver1" deyince oniki altın verdi. Rahip:

  -"Gökten inen Ay ahir zaman peygamberidir ki, yakınlarda zuhur edecektir ve sen O'nun hayatında veziri, sonrada halifesi olacaksın. ben sağken sen ona yetşirsen, bena haber gönder ki, O'nun yanına bende geleyim. Şayet dünyadan gitmiş bulunursam, O'na selamımı söyle ve O'nun dinine girdiğimi ve O'nun ümmetinden olduğumu ve Ahiret'te beni şefatinden mahrum etmemesini söyle" dedi.

  Rahip, Ona oniki satırlık bir mektup verdi ki meali şudur.

  "Ey Mekke'li, Medine'li ve Tehame'li olan Muhammed bin Abdullah! Cenab-ı Hakk'ın salat ü selamı senin üzerinde olsun! Sen hakikaten ahir zaman Peygamberi ve Rabbü'l-Alemin'in Resulusün. Bu mektubu Ebu Kuhafe oğlu Ebu Bekir eliyle sana gönderiyorum. Malüm ola ki, ben sana iman ettim ve senin ümmetinden oldum. Ebu Bekir'in bana yorumlattığı rüyası, onun senin vezirin ve sonrada halifesi olacağına delalet eder. Ben sağ kalıp da sana yetişirsem, gelip yolunda dövüşürüm. Eğer yetişemezsem Ahiret'te beni şefaatinden esirgemiyesin."

  Hazret-i Ebu Bekir:

  -" Ey rüyamı yorumlayan! Eğer doru çıkarsa seninde bende yüz altının vardır."dedi

  Mekke'ye döndükten oniki yıl sonra, Hakk Teala Hazret-i Muhammed'e vahyetmekle(bildirmekle) ol Resul-i A'zam bir gece Ebu kubeys dağına çıkıp gece yarısı:

  -"Allah'ın davetcisine uyunuz, La ilahe ill-Allah deyiniz" buyurdukta, dışarıda çardakta yatmakta olan Hazret-i Ebu Bekir işitip de:

  -"Eşhedü en la ilahe ill-Allah ve Eşhedü enne Muhammeden Resulullah."dedi.

  Bir kaç gün sonra Hazret-i Resul, Mekke sokakların birinde Hz. Ebubekir'e tesadüf ederek:

  -"Ebu Bekir, ne olurdu Müslüman olaydın!" buyurmakla.

  -"Ey Muhammed!" dedi Hz. Ebu Bekir: "Peygamber isen mucize göstermekliğin elzemdir."

  Hemen Resul-ü Ekrem, mübarek ellerini Hz. Ebu Bekir'in göğüsüne dayayıp.

  -"Sana o mucize yetmez mi ki, on ili sene evvel bir rüya görüp, Yemliha adlı Rahibetabir ettirdin ve oniki altın verdin vede yüzaltın daha vadettin ve O, oniki satırlık mektup yazıp bana vermek üzere sana verdi." dedikten sonra mektupda yazılanları birer birer okudu ve Hz. Sıddık , yine:

  -"Eşhedü en la ilahe ill-Allah ve Eşhedü enne Muhammeden Resulullah."dedi

  HZ. EBU BEKİRİN RÜYASI


  Sabah ezanı vaktiydi kapıyı usulca açan Hz.Ömer ya halifem kalkınız ezan vakti geldi cemaat sizi bekler diyerek peygamber dostu Hz.Ebu Beki'ri uyandırır halife Hz.Ömer'e dönerekYa Ömer biraz daha bekleyeydin ya ne yaptın Ömer Hz.Ömer ey peygamber dostu bir şuç mu işledim ne oldu der Halife namazdan sonra cemaati topla gördüğüm rüyayı anlatacağım der ve namaz biter cemaat sessiz bir şekilde Halifeyi bekler Hz. Ebu Bekir rüyasını şöyle anlatır:rüya gördüm kıyamet kopmuştu ve ben bir yere giderken karşıma melekler çıktı sen kimsin dediler ben Ebu Bekir'im dedim önce beni tanımadılar ve bir ses işittim bırakın o peygamber dostudur gelsin biraz yürüdüm sonra HZ.RESULULLAHI gördüm mübarek cübbesi yere kadar uzanmış ağlıyordu uzaktan seyretmeye başladım RESULULLAH bir eliyle cehennemin kapısını kapatıyordu ya RABBİ ne olur bu kapıdan kimse girmesin deyince bir ses duydum Ya MUHAMMED bu kapıdan ALLAHA isyan edenler girecek günahkarlar girecek ALLAH vaadinden dönmez sonra RESULULLAH açılan kapıyı tekrar kapattı ve Ya rabbi ne olur bari benim ümmetim girmesin kapı tekrar açıldı ve Ya MUHAMMED senin ümmetinde kötülerde vardır sonra RESULULLAH kapıyı tekrar kapatarak Ya RABBİ benim ümmetim kötüde olsa sana hiç bir zaman isyan etmedi küfretmedi ne olur ALLAHIM ümmetim deyince beni gördü ve tebessüm buyurdu yanına vardım Ya RESULULLAH ALLAH ne dedi ALLAH sadece salih kullarımı affedecek yoksa bütün ümmetimİ tam bana cevap verecekti ya Ömer uyandırdın beni biraz daha bekleyeydin ya Ömer
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ebubekir'in Rüyası Forum Tarih
Hz. Ebubekir Kimdir, Hz. Ebubekir'in Hayatı Sahabeler ve Alimler 30 Aralık 2011
Hz Ebubekir'in duası Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Hz. Ebubekir'in mezarı ve kabri Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011
Hz. Ebubekir'in Cömertliği Hakkında Bilgi Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011
Hz. Ebubekir'in ailesi hakkında bilgi Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş