Hz. Ali ile hırsız yahudi - Dini Hikaye

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Dine tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hz. Ali ile hırsız yahudi - Dini Hikaye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Ali ile hırsız yahudi

  Günün birinde İslâm’ın dördüncü halîfesi Hz. Ali (ra) ile bir Yahûdî arasında mahkemelik bir hâdise cereyân eder. İkisi birlikte mahkeme reisi Kādı Şüreyh’in huzuruna çıkarlar. Hz. Ali (ra), da‘vâcı olarak şikâyetini şu şekilde yapar:
  “Bu adamın sırtındaki şu kürk, benim kürkümdür. Onu bir süre önce kaybetmiştim. Bu kürkün, benim kaybettiğim o kürk olduğuna hiç şübhem yok. Kürkümü geri istiyorum.” Bu iddiayı Yahûdî kesinlikle reddeder: “Hayır bu kürk, benim kendi malımdır. Onu hiçbir yerden çalmadım” der. Kādı Şüreyh, Hz. Ali (ra)’ın bir kürk için yalan söylemeyeceğini kesinlikle bilmesine rağmen, ondan bu iddiasına şâhid getirmesini, delille isbâtlamasını ister.
  Hz. Ali (ra), mahkemeye şâhid olarak oğlu Hasan ile Hüseyin’i gösterir. Fakat Kādı Şüreyh, onların şehâdetini kabûl etmez. Çünki ikisi de Hz. Ali (ra)’nin birinci dereceden yakınlarıdır. Yakın akrabanın şehâdeti ise mahkemede geçerli olmamaktadır. Hz. Ali (ra)’nin başka bir şâhidi de yoktur. Bu sebeple da‘vâsını isbât edemez. Bunun üzerine Kādı Şüreyh, da‘valı Yahudi’ye yemin teklîf eder. Yahûdî, derhâl kürkün kendine âit olduğuna dâir yemin eder. Böylece da‘vâ bitmiş ve Hz. Ali (ra)’ın aleyhine neticelenmiş olur.
  Yahudi’yi bir düşüncedir alır. Müslümanların halîfesi olan Hz. Ali (ra) ile birlikte mahkeme huzuruna çıkıp neticenin Hz. Ali (ra)’ın aleyhine, kendi gibi sıradan bir Yahûdî vatandaşın lehine neticelenmesi, hakîkaten görülmüş, duyulmuş bir şey değildir. Bu hususu düşündükçe, Müslümanların hakperestliğine ve adâlet anlayışlarına karşı hayranlığı artar. Ve işin hakîkatini kadıya anlatıp Müslüman olur. Hz. Ali (ra) da İslâm’a giren Yahudi’den kürkünü geri almayıp ona hediye etti
   

 2. Cok güzel bir site arkadaslarım din odevi yapması ıcın tavsıye edecem
   

 3. çok iyi bir site dinimizin güzelliğini her halükarta anlatılıyor ve buda bana huzur veriyor. inşallah her kez bu doğru yolu bulur. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHIM
   

 4. çok güzel ve harika bir site bütün sınıfa söyleyeceğim
   

 5. vallahi bilmim :D
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - hırsız yahudi Dini Forum Tarih
Hırsızlık Niçin Kötü Bir Davranıştır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Temmuz 2012
Acındırırsan Arsız Olur, Acıktırırsan Hırsız Olur Konulu Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 3 Mart 2012
Zehirli Mantar ve Zehirsiz Mantar Nasıl Ayırt Edilir? Doğa ve Bitkiler 28 Şubat 2012
Kırk Hırsız Bir Çıplağı Soyamaz Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 19 Aralık 2011
Aç Bırakma Hırsız Edersin, Çok Söyleme Arsız Edersin Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 16 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş