Hz. Adem'in yaratılışı hakkında bilgi

'Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz. Adem'in yaratılışı hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz Adem nasıl yaratıldı
  Hz Adem'in yaratılış sırasında geçirdiği merhale

  Hz. Adem (a.s) ın yaratılışının esası ve gelişiminin ana maddesi topraktır. Şanı Yüce Allah, Hz. Adem (a.s)'ı yaratmak istediğinde meleklerden, çeşitli renklerdeki toprakları yeryüzünün üzerinden toplamalarını emretti. Bunun üzerine melekler Allah'ın emri üzerine istenilen toprakları yeryüzünden topladılar. Meleklerin yeryüzünden topladıkları bu topraklar, Hz. A-dem (a.s)'m yaratılışında esas tutulmuştur.

  Yüce Allah'ın şu ayeti buna delâlet etmektedir:

  "Sizi topraktan yaratması O'nun varlığının delillerinden-dir. (Sizi topraktan yaratmasının hemen akabinde) birer insan olarak yeryüzüne dağıldınız. " (Rûm: 30/20)


  Sahîh bir hadisi şerifte ise Rasulullah (s..a.v) şöyle buyurmaktadır:

  "Allah, Adem'i yeryüzünün her tarafından topladığı bir tutara topraktan yaratmıştır. Bu sebeple ademoğulları toplanan o topraklar ölçüsünde bir kısmı beyaz, bir kısmı kırmızı ve siyah, bir kısmı kötü, bir kısmı temiz ve hoş olarak dünyaya gelmiştir"[43]
  Allah, meleklerin yeryüzünden getirdiği bu çeşitli renkteki topraklan bir araya getirip onları suyla karıştırmıştı. İşte Hz. Adem (a.s)'da böylece birbirine tutuşturulmuş yapışık çamurdan oluşmuştur. Yüce Allah'ın şu ayeti buna işaret etmektedir:

  "Biz onları (birbirine tutuşturulmuş özlü ve) yapışkan bir çamurdan yaratmışızdır."[44]

  Hz. Adem (a.s) uzun bir müddet -yaklaşık olarak kırk sene-çamur şeklinde kalmıştır. Hz. Adem (a.s) bu şekilde dururken ona el vb. bir şey ile vurulduğunda ateşte pişene benzeyen bir ses onda oluşmuştu. İşte ateşte pişenden maksat, salsâl yani kuru çamur lafzıdır.

  Yüce Allah bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

  "Allah, insanı ateşte pişmiş gibi kuru bir çamurdan yaratmıştır. Cinleri de, yalın bir alevden yaratmıştır."[45]  Yüce olan Allah isteği doğrultusunda bu çamur, işitebilen, görebilen, eksiksiz, tam ve normal bir insan halini almıştır. Bundan dolayı Allah, ona kendi ruhundan üflemiş olduğundan ötürü bu insan, en güzel bir şekilde ve en mükemmel bir biçimde büyük bir ahlak ile cömert bir insan konumuna gelmiştir.

  Bu merhale, Hz. Adem (a.s)'ın yaratılışındaki merhalelerin sonuncusudur. Yine bu merhale, Hz. Adem (a.s)'m son şeklini almasından ötürü "Yaratılış merhalesi" diye de adlandırılmıştır. Hz. Adem (a.s)'in yaratılış merhalesinde yani ruh üfîirülmesin-den uzun bir müddet önce -yaklaşık olarak kırk sene- bu merhalede kaldığı bazı rivayetlerde geçmektedir. Berki de "Dehr" yani insan süresindeki ayeti kerime, Hz. Adem (a. s)'in bu merhalede kaldığı müddete işaret etmektedir ki Yüce Allah'ın bu ayeti şu şekildedir:

  "İnsan, yaratılıp bahse değer bir şey olana (yani ruh üfü-rülene) kadar, şüphesiz uzun bir müddet (yaklaşık fark sene) geçmiş mıdır?[46]

  Ayeti kerimede geçen "insan" kelimesinden maksat, Hz. Adem (a.s)'dır.[47]
  Hz. Adem (a.s)'ın nesline ve onun dışındaki insanlardan geriye kalanlara gelince, Allah onları türeme ve evlenme yoluyla yaratmıştır. İnsanoğullarınm yaratılmasında Hz. Adem (a.s)'m geçirdiği merhalelerden farklı merhaleler geçirmişlerdir. İnsanoğullarının yaratılmasında geçen merhaleler şunlardır:

  1. Nutfe (damla) merhalesi

  2. Alaka (kan pıhtısı) merhalesi

  3. Mudga (et parçası) merhalesi

  4. Ruh üfürülmesi merhalesi

  Yüce Allah insanoğlunun geçirdiği bu merhaleleri şöyle anlatmaktadır:

  "Ey insanlar! Öldükten sonra tekrar (Allah tarafından) diriltilmekten şüphede iseniz bilin ki, neden yaratıldığınızı size açıklamak için, biz sizi (ilk önce) topraktan (yani Hz. Adem'in yaratılışı) sonra nutfeden (yani insanoğlunda küçük bir damladan) sonra kan pıhtısından (yani kanın katılaşmasından) sonra da yapısı belli belirsiz bin çiğnem et parçasından yaratmışızdır."[48]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adem'in yaratılışı hakkında Forum Tarih
Hz. Adem'in kısaca hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 28 Eylül 2014
Hz.Adem'in Kısaca Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 12 Kasım 2013
Hz. Adem'in Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 22 Mayıs 2011
Hz. Adem'in Kaç Çocuğu Var Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 22 Mart 2011
Hz. Adem'in Dünyaya İndiği Yer Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 22 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş