Hz. Ömer'in lakabı nedir

'Sahabeler ve Alimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hz. Ömer'in lakabı nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hz ömer'in lakabı nedir,hz ömer'in lakabı neydi,HZ. Ömer El-Faruk,El-Faruk hangi halifenin lakabıydı,hz ömere faruk lakabının verilmesi

  Hz. Ömer'in lakabı "Fâruk"tur. Fâruk, hak ile batılın arasını ayıran demektir. Hayatını bu çizgi üzerinde hiç sapmadan sürdüren Hz. Ömer'e bu lakab, bizatihi İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Muhammed (sav) tarafından verilmiştir.

  hz ömere faruk lakabının verilmesinin Hikayesi ise şöyle; Müslüman oluşunu "herşeye rağmen" deyip ilk açığa vuran 8 kişiler arasında yer alan Hz. Ömer, Müslümanlığını müteakip Hz. Peygamber'e şu suali sorar. "Ya Rasulallah, biz ölsek de yaşasak da hak üzere değil miyiz?" Allah Rasulü (sav) bu suale "Evet, siz ölseniz de yaşasanız da hak üzeresiniz" cevabını verir. Fıtratında hak ve hakikati bir tohum halinde saklayıp da, bunu İslâm ile açığa çıkaran bu dev kamet, birden ayağa kalkar ve Efendimiz'e "Allah seni hak üzere gönderdi.. Öyleyse neden gizlenelim artık açığa çıkalım" der. O güne kadar Dâru'l-Erkâm'da gizlenen Müslümanlar, Allah Rasulü ortada, sağında ve solunda Hz. Ömer ve Hz. Hamza olduğu halde, Mekke içine çıkıp. Ka'be'ye kadar giderler. İşte bugün Hz. Muhammed (sav), Hz. Ömer'e "Faruk" ünvanını verir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ömer'in lakabı nedir Forum Tarih
Hz. Ömer Kimdir, Hz. Ömer'in Hayatı Sahabeler ve Alimler 30 Aralık 2011
hz ömer'in kişiliği Sahabeler ve Alimler 16 Mayıs 2011
Hz. Ömer'in şehadeti - Hz. Ömer'in vefatı Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011
Hz. Ömer'in özellikleri nelerdir Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011
Hz. Ömer'in vafatı Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş