'Huzursuz Gölge' YKY Kazım Taşkent'te

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  'Huzursuz Gölge' YKY Kazım Taşkent'te konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, Ali Cabbar’ın “Huzursuz Gölge” (Disquiet Shadow) adlı kişisel sergisine evsahipliği yapıyor.

  [​IMG]

  Sanatçının son dönem işlerine yer veren ve küratörlüğünü Başak Şenova’nın yaptığı sergi, 7 Nisan - 2 Mayıs 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.
  Ali Cabbar’ın farklı mecralarda çalıştığı işleri bir araya getiren sergi anlamlar, duygular, ve çağrışımlar üzerine kurgulanan ve kara mizahın hâkim olduğu işlerden oluşuyor.
  Ali Cabbar’ın sanatında uzun süredir tutarlı bir çizgide geliştirdiği sade grafik dil, serginin mekânsal kurgusunu şekillendirmekle kalmıyor, izleyicinin mekândaki varlığı ile gelişen görsel bir dilin yapılanmasına da temel oluşturuyor.
  Fernando Pessoa’nın Huzursuzluğun Kitabı’ndan yola çıkarak oluşturulan sergi kitabı, Başak Şenova’nın kaleme aldığı metin ile sanatçıyla yaptığı söyleşinin yanı sıra, Belçikalı sanat eleştirmeni Roger Pierre Turine’nin bu katalog için yazdığı metni içeriyor.
  Halen Belçika’nın Brüksel şehrinde yaşayan Ali Cabbar, 21 senedir yurtdışında üretiyor. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan sanatçının yurtdışında katıldığı karma sergiler dışında İstanbul, Melbourne ve Brüksel’de açtığı kişisel sergileri de bulunuyor.
  Kadir Has Üniversitesinde öğretim üyesi olan küratör Başak Şenova’nın 1996’dan bu yana yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalar arasında 53. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu için geliştirdiği Lapses projesinin küratörlüğü, “Tepki Nöbetleri”, “Kayıtsız”, “under.ctrl” sergileri, NOMAD etkinlikleri, “Bilincin Koma Hali”, “ctrl_alt_del” projesinin küratörlüğü bulunuyor.


  Haber7
   

Bu Sayfayı Paylaş