Hususi Pasaportlar Nedir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hususi Pasaportlar Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hususi Pasaportlar nedir?

  Hususi pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz.

  Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir.

  Büyükşehir il ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir.

  Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür.
  Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir.

  Kaynak: epasaport.gov.tr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hususi Pasaportlar Nedir Forum Tarih
Husûsî Bir Açıdan İman Dini Sohbetler Dini Forum 23 Ocak 2009
Batılılar Gözüyle Osmanlı-Türk Hanımının Hususiyetleri İslamda Aile ve Kadın 10 Ağustos 2008
Diplomatik Pasaportlar Nedir? Konu Dışı Başlıklar 24 Nisan 2011
Hizmet Pasaportları Nedir? Konu Dışı Başlıklar 24 Nisan 2011
Mısır polisi pasaportları iade etti Ekonomi Ve Borsa 9 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş