Hurma ve Yararları

'Şifalı Bitkiler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Hurma ve Yararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Efendimiz'in (s.a.v) Memleketinden.. HURMA [/FONT][​IMG]Hurma sıcak iklimlerde yetişen bir meyvedir. Sekiz bin seneden beri varlığı söylenen hurmanın yetişmesi için iki unsur çok önemlidir. Biri su diğeri ise sıcaklıktır. Yani güneş. Bu ikisinden biri yeterli derecede olmazsa hurma yetişmez. Bundan dolayı hurmanın meyve vermesi sadedinde şöyle bir söz söylenir. kökü sudan, tepesi güneşten ayrılmaması gerekir. Bunu şu şekilde de ifade etmişlerdir. Hurmanın ayağı cennette başı ise cehennemde olmalıdır. Bu gerçekten doğrudur. Suyu bol yerde ekilen hurma ağaçları her ne kadar büyüyüp boy atsa da meyve verme sürecinde yeterli güneşi bulamadığından meyvesi olmuyor. Olan meyvelerde güdük kalıyor. Aynı şekilde güneş varsa su yoksa yine bu mümkün olmuyor. Hurma ağacının gövdesi geniş, silindirimsi ve uzundur. Bu iri yapı sıcak bir ortamda hayatını devam ettirebilmek için devamlı su istemektedir.

  Hurma meyve olarak çok yararlı bir gıdadır. Onda insan bünyesi için gerekli her şey vardır. Yağ, protein, vitamin, mineraller vs. sizin bir çok şeyi yeyip alabileceğiniz bu ihtiyaçları hurma tek başına karşılar. Bundan dolayı bir insan yalnızca hurma yiyerek yaşamını devam ettirebilir. Ama başka bir şeyle bu mümkün olmaz. Vücutta halel (dengesizlikler) meydana gelir.
  Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm zamanında insanlar bazen uzun zaman yiyecek bir şey bulamazlardı. Sadece hurma yerlerdi. Su içerlerdi. Ama hasta olmazlardı.


  Sahabi Hz. Aişe validemize soruyor. Efendimiz zamanında evinizde ne yer içerdiniz. O da tarihin ayağa kalkıp dinleyeceği şu sözü söylüyor. . Evimizde bazen iki üç ay geçerdi de ateş yanmazdı. Peki ne yerdiniz? Esvedân Yani hurma ve suişte canlı örneği kainatın efendisinin hanesi; hurma yemekle aylarca hayatını devam ettiriyorlar. Efendimiz bir defasında hurmanın doyuruculuk ve kifayet ediciliğini açıklamak için Hz. Âişeye Yâ Âişe evinde hurma olmayanlar açtırlar. Buyurmuştur. Bu sözü iki veya üç defa tekrarlamıştır.

  İbni Ömer anlatıyor.

  Efendimizin yanında otururken hurma ağacının közü getirildi. Efendimiz şöyle bir soru sordu. Ağaçlardan bir ağaç aynen Müslüman adama benzer Yaprağı düşmez. Söyler misiniz bana hangi ağaçtır o?

  Orada bulunanlar çöl ağaçlarına daldılar benim aklıma hurma olduğu geldi. Söylemeye niyetlendim ama baktım ki ben orada olanların en küçüğüyüm sustum. Efendimiz buyurdular ki o ağaç hurma dır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hurma Yararları Forum Tarih
Trabzon Hurmasının Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 11 Mart 2013
Hurma Nedir - Hurmanın Faydaları Yararları Kullanımı Şifalı Bitkiler 3 Şubat 2013
Hurma İle Oruç Açmanın Yararları Nelerdir Oruç-Hac-Zekat 25 Temmuz 2012
Hurma ve Hurmanın Yararları Doğa ve Bitkiler 25 Eylül 2010
Bir Oda Yaptırdım Hurma Dalından Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş