Hulki Saner Kimdir?-Hulki Saner Hayatı-Hulki Saner Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hulki Saner Kimdir?-Hulki Saner Hayatı-Hulki Saner Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hulki Saner (1921 - 2005)
  İstanbul'da 1921 yılında doğan Saner, Kimya Fakültesi'nden mezun olmasının ardından 1944'de ABD'ye giderek kimya ve müzik eğitimi aldı. 1952'de İstanbul Operası'na giren ve bas-bariton olarak “Tosca” operasıyla başrole çıkan Saner, İstanbul Radyosu'nda “Melodi Kervanı” adlı programı hazırladı.
  Saner, “Caz Topluluğu” adıyla bir ekip oluşturdu ve 1956 yılında fon müzikleri hazırlayarak sinemaya girdi. Aynı yıl kendi adına film şirketi kurup yapımcılığa, 1958 yılında ise yönetmenliğe başlayan Saner, Sadri Alışık'ın başrolünde oynadığı “Turist Ömer” dizisiyle ün yaptı. Emel Sayın, Erol Büyükburç gibi şarkıcıların başrol oynadığı filmlere de yönetmen olarak imza atan Saner, bir süre plak yapımcılığı ve besteler yaptı, şarkı sözü yazdı. 1990'lı yıllarda TV dizileri için müzik hazırlayan Saner, SESAM'ın başkanlığı görevini de icra etti.
  21 Temmuz 2005 günü gecesi vefat etti. Yaklaşık 3 yıl önce felç geçiren ve solunum yetmezliği olan Saner 84 yaşındaydı. Saner'in cenazesi, 22 Temmuz 2005 günü Bebek Camii'nde öğleyin kılınan namazın ardından Sahrayıcedid Mezarlığı'nda toprağa verildi.
  Hulki Saner'in yönettiği bazı filmler şöyle: Sevmek Günah mı?, Taş Bebek, Bir Demet Yasemen, Ayşecik, Turist Ömer, Cibali Karakolu, Bir Damat Aranıyor, Avare Aşık, Kavanoz Dipli Dünya, Damdaki Kemancı, Gülüzar, Çam Sakızı, Aptal Şampiyon, Yeşil Yeşil, Hababam Taburu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hulki Saner Kimdir Forum Tarih
Hulki İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 26 Şubat 2012
Masonluk ve Rotaryenlik - Hulki Cevizoğlu Kitap, Resim ve Dergi 30 Nisan 2010
Türkiye Sürgünleri - Hulki Cevizoğlu Kitap, Resim ve Dergi 30 Nisan 2010
Musalla Taşında Türkiye - Hulki Cevizoğlu Kitap, Resim ve Dergi 1 Şubat 2010
Hulki Cevizoğlu - İşgal ve Direniş Kitap Özetleri & E-Kitaplar 20 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş