Hrant Dink’ın yaşamı...

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda *B*U tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  Hrant Dink’ın yaşamı... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hrant Dink, Almanya’nın Köln kentinde anılacak.

  19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul’da katledilen, Ermeni gazeteci ve İnsan Hakları savunucusu Hrant Dink’in katledilişinin 2. yıldönümünde Almanya’nın Köln kentinde ‘Hrant Dink’in yaşamı ve çalışması’ (Leben und Wirken von Hrant Dink) adlı bir anma etkinliği düzenlenecek. Alman-Ermeni Toplumu, Raphael-Lemkin Kütüphanesi ve Türkiye -Almanya Kültür Forumu tarafından düzenlenecek olan etkinlik, Hrant Dink’in katledildiği gün olan 19 Ocak günü Köln kentindeki Alte Feuerwache’de gerçekleştirilecek.

  Saat 19:00’da başlayacak olan anma etkinliğine Hrant Dink’in makalelerini Almanca’ya çevirerek‚ ‘Von der Saat der Worte‘ adıyla kitaplaştıran yayıncı Günter Seufert, Agos gazetesi temsilcisi Karin Karakaşlı ve Baskın Oran konuşmacı olarak katılacaklar. Moderatörlüğünü Sewan Latchinlan’ın gerçekleştireceği anma etkinliğinde Ermeni müzisyenler Ardak Vaskanyan, Nerses Ohanyan ve Artin Simonyan da müzik dinletisi sunacaklar. Etkinlik çerçevesinde, merkezi İstanbul’da bulunan Uluslararası Hrant Dink Vakfı tarafından Dink ailesinin fotoğraflarının sergileneceği bir de fotoğraf sergisinin açılışı yapılacak. Gece sonunda film yapımcıları Bülent Arınlı ve Şehbal Şenyurt’un, Hrant Dink anısına çektikleri 2007 yapımı ‘Kırlangıcın Yuvası’ (Schwalbennest) adlı belgesel film gösterilecek. Hrant Dink’in anısına gerçekleştirilecek olan anma etkinliğinin adresi: Alte Feuerwache, Ebertplatz Köln.

  Sergi: ‘Renkler benim duygularımdır’

  Almanya’nın Köln kentinde yaşayan İç Anadolulu Kürt ressam Hasan Hüseyin Deveci Köln kentinde “Renkler benim duygularımdır” (Die Farben Meiner Gefühle) adlı bir resim sergisi açıyor. Köln anakent Belediye Başkanı Elfi Scho-Antwerpes’in şemsiyesi altında gerçekleştirilecek olan resim sergisi 15 Ocak 2009 Perşembe günü başlayacak ve 26 Şubat 2009 tarihine kadar devam edecek.

  Almanya’da değişik ülkelerde birçok sergiye katılan ressam Hasan Hüseyin Deveci’nin sergisinin açılışı 15 Ocak 2009 Perşembe akşamı saat 18:00’de Köln Belediye Başkanı Elfi Scho-Antwerpes tarafından gerçekleştirilecek. Resim sergisi Pazartesi ve Perşembe günleri 08:00-16:00 saatleri arasında, Cuma günleri ise 08:00-12:00 saatleri arasında gezilebilir. Ayrıntılı bilgi için: www.hhdeveci.de.

  Tiyatro: ‘Yolumuzu Bulalım’

  Almanya’nın Köln şehrinde çalışmalarını sürdüren Tiyatro Temaşa, yeni sezonda Ali Erdoğan’ın yazdığı ‘Yolumuzu Bulalım’ adlı oyunu sergiliyor. 2 perdelik kabareyi Meral Erçin yönetiyor.

  6 Aralık 2008’de Köln’de açılış prömiyeri gerçekleştirilen oyun 16 Ocak 2009 günü Dormagen kentinde yeniden sahnelenecek. Tiyatro Temaşa oyun hakkında şu bilgileri veriyor; “Hoş geldiniz sevgili seyirciler, oyunumuza değer veren siz sayın izleyenler, ahlayıp oflamadan halimize, şimdi bir güldürü sunacağız sizlere. Oyun kişilerimiz günlük yaşantımızdan, dekorumuz sunta ama konumuz insan. Umarım seversiniz kıssadan hisselerimizi. Eğlenin gülün fakat öyle salıvermeyin kendinizi. Düşünüp taşınıp bir oyun kurduk. Oyunumuzun adını ‘Yolumuzu Bulalım’ koyduk. Gördük ki kafası çalışan dünya kadar ediyor kar, çünkü günümüzde herşeyin bir yolu var”. Oyun hakkında detaylı bilgi ve oyun programı için: http://yolumuzubulalim.jimdo.com/

  Edebiyat akşamı: ‘Sıradan Bir Akşamüstü’

  Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Tiyatro Frankfurt yeni sezon açılışını güzel bir sanat ve edebiyat şöleni ile gerçekleştirecek. Tiyatro Frankfurt’un sezon için hazırlamakta olduğu ‘Dünyanın ortasında bir yer’ adlı oyundan bir pasajın sahneleyeceği açılış kokteyli 17 Ocak 2009 Cumartesi günü, Stadtzentrum Ring Str. 107, 65479 Raunheim’de saat 18:00’de başlayacak. Sanat ve edebiyat şöleninde tiyatro, müzik, şiir ve birbirinden güzel süprizlerin sonunda; özgün müziği ile çok beğenilen ses sanatçısı Leman Sam sahne alarak küçük bir konser verecek. Tiyatro Frankfurt oyuncuları ile Tiyatro Temaşa’dan Meral Elçin’in konuk olarak katılacağı akşamda, internet ortamında uzun süredir yayınlanan ve beğeni ile izlenen ‘Havuz’ adlı edebiyat sanat dergisini çıkaran şair, yazar Nida Öz de şiirleriyle geceye renk katacak. Tiyatro Frankfurt’un yeni sezon açılış gecesine tüm sanat/ edebiyat severler, tüm basın mensupları davetli.

  MURAT ALPAVUT
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hrant Dink’ın yaşamı Forum Tarih
Hrant Kitap Özeti Tuba Çandar Kitap Özetleri & E-Kitaplar 13 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş