Hot Money And The Politics Of Debt - R. T. Naylor(sıcak para)

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hot Money And The Politics Of Debt - R. T. Naylor(sıcak para) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bu kitap sıcak ve evsiz para hakkındadır. Bu kitap aynı zamanda kriz boyutlarına ulaşmış dış borçlar hakkındadır. Ve bu kitap ikisi arasındaki ilişkiyi irdelemektedir. Zira sıcak para ve dış borç, kaçak finansın ayrılmaz ikizidir.

  Mantıken, bazı ülkelerin ödemeler dengesi artı veriyorsa diğerlerinin de o miktara tekabül eden eksi vermesi gerekir. Yıllar boyu gerçek hesaplamalarda her zaman bazı tutarsızlıklar olur ve sonuç sıfır çıkmazdı. Ama bu ufak farklar hesap hatalarına verilirdi.

  Ancak 1970’lerin sonlarında işler değişmeye başladı. Dünya ödemeler dengesi sistematik ve artan bir şekilde tutarsızlık göstermeye başladı. Öyle ki, 1980’de dünyanın kendisiyle olan ödemeler dengesi açığı 100 milyar $’a ulaştı. Başka bir deyişle dünya ile ay arasında toplam dünya ticaretinin % 10’u oranında açık vardı. IMF buna “asimetri” adını verdi.

  Bu “asimetri”nin en önemli nedeni sıcak ve evsiz para miktarının olağanüstü artmasıdır. Bu para azıcık bir faiz artışı, parite değişikliği veya politik ortamda bir dalgalanma olduğunda evini bırakıp daha konuksever iklimlere gitmeye her an hazır ve nazırdır. Bu yüzden bugün dünya döviz piyasalarının günlük cirosu 150 milyar $ dolayındadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Money Politics Debt Forum Tarih
Wall Street Money Never Sleeps Soundtrack 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 18 Ekim 2010
Big Money Şarkı Sözleri Yabancı şarkı sözleri 21 Eylül 2010
Reo Speedwagon - Easy Money Yabancı şarkı sözleri 6 Aralık 2009
Adarian Money (Palm) 4.1 build 2450 İndir A-B 17 Kasım 2009
Adarian Money (Windows Mobile) 5.0 build 2490 İndir A-B 17 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş