Honda silikon içermeyen güneş pili satışına başladı

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Honda silikon içermeyen güneş pili satışına başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Honda Soltec Şirketi yeni ince-film güneş pillerinin satışına başladı. Yeni güneş pillerinde, silikon yerine bakır, indiyum, galyum ve selenyum bileşimi (CIGS)kullanılıyor.

  kısaca (CIGS) olarak tanımlanan silikon içermeyen güneş pillerinin güneş pillerinin üretim sürecinde daha az karbondioksit yayılması nedeniyle daha "çevreci" oldukları belirtiliyor.

  Bazı bilim adamları CIGS güneş pillerinin geleceğin düşük maliyetli güneş pilleri olabileceğini tahmin ediyorlar.

  Honda'nın CIGS güneş pilleri en fazla 125 Watt 1kW/m2 çıktı sağlarken, her bir modülün boyutları 1,417mm × 791mm × 37mm ve ağırlığı 14.3 kg. Önerilen satış fiyatının Japonya'da yaklaşık 60,375 Yen ($495 Dolar) olacağı not ediliyor.

  Honda Soltec Limited Şirketi, Honda^'nın tamamen sahip olduğu güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren bir alt şirketi. 2006 Sonbaharında faaliyete geçen Şirketin halihazırda satışları 61 Milyon Dolar'a ulaşmış.

  Şirket, Honda Mühendislik Şirketince üretilen güneş pillerinin dağıtım ve servis hizmetini sağlıyor. Honda Şirketi Otomobil üreticileri içinde güneş enerjisi alanında faaliyet göstermeye başlayan ilk şirket.

  Ucuz ve oldukça verimli CIGS güneş pili üretimi alanında, Honda'nın yanısıra Daystar, Global Solar, HelioVolt, Konarka, Miasole, and Nanosolar Şirketleri üretimde bulunuyor.


  Kaynak:
  Honda's-silcion free-solar-cells
   

Bu Sayfayı Paylaş