Hollanda'dan Haiti'ye Yardım Eli

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hollanda'dan Haiti'ye Yardım Eli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Hollanda'da Hükümet ve Yardım Kuruluşları Haiti'de Yaraların Sarılması İçin Seferber Oldu. Kalkınma ve İşbirliği Bakanlığı İlk Etapta 2 Milyon Euro'luk Bir Yardım Paketi Hazırlarken, Yardım Kuruluşları da Ülke Genelinde Kampanya Başlattı.


  Salı günü meydana gelen depremle sarsılan Haiti'de yaraları sarmak için seferber olan ülkelere Hollanda da katıldı. Güney Amerika'nın fakir ülkesi Haiti'ye dün bir uçakla yardım görevlisi gönderen Hollanda hükümeti, ayrıca ilk etapta 2 milyon Euro'luk da nakit yardım yapılacağını duyurdu.

  Haiti'de meydana gelen depremi bugüne kadar görülmüş en büyük felaket olarak yorumlayan Kalkınma ve İşbirliği Bakanı Bert Koenders, bu ülkeye gönderilmek üzere 2 milyon Euro'luk bir bütçenin ayarlanmasına karar verildiğini açıkladı. İlk gelen bilgiler ve görüntülere bakıldığında meydana gelen hasar ve yaşanan can kaybının çok fazla olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken Koenders, bu durumun 2004 yılında Güneydoğu Asya'da meydana gelen tsunamiyi hatırlattığını söyledi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, yardımların nasıl kullanılacağına, Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç gibi kurumlarla yapılacak görüşmeden sonra karar verileceği yer aldı.

  Hollanda, bunun yanı sıra dün bölgeye uçakla bir arama-kurtarma ekibi de gönderdi. Başkent Port-au-Prince'ye giden uçakta sağlık ekibi ile kokuya duyarlı köpeklerin de bulunduğu bildirildi.

  Hükümetin yanı sıra yardım kuruluşları da Haiti için bir kampanya başlattı. Depremden bir gün sonra başlatılan kampanyada şimdiye kadar yaklaşık 1,5 milyon Euro toplandı. Yetkililer, yardım kampanyasına ilginin yüksek olduğunu, bu ilginin devam etmesi halinde ciddi bir meblağın toplanabileceğini dile getirdi.

  Öte yandan deprem sırasında Haiti'de bulunan 38 Hollanda vatandaşının büyük kesimine ulaşıldığı belirtildi. Söz konusu şahıslardan 22'sinin Dışişleri Bakanlığı'na yaşadıklarına dair bilgi verdiği ve geri kalanına ise ulaşılmaya çalışıldığı kaydedildi. Medya ise dokuz Hollanda vatandaşının depremde yıkılan bir otelde olduklarının sanıldığını yazdı. Bölgede bulunan vatandaşlarına ulaşmak için büyük bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen, Başkent Port-au-Prince'deki büyükelçilerinin bunun için gece gündüz çalıştığını söyledi.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hollanda'dan Haiti'ye Yardım Forum Tarih
Batuhan'a Hollanda'dan talip var! Beşiktaş 11 Şubat 2010
Sonbahar'a 32. Ödül Hollanda'dan Magazin Haberleri 17 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş