Hollanda, karbondioksiti depolayacak

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Hollanda, karbondioksiti depolayacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hollanda, karbondioksiti depolayacak
  Hollanda;da sanayi kuruluşlarından çıkan karbondioksit gazının bir kısmı, sera etkisini azaltmak amacıyla atmosfere bırakılan zararlı gaz salımını önleme çalışmaları çerçevesinde bir süre toprak altında saklanacak.

  Çevre Bakanlığından verilen bilgiye göre, hükümet bu amaçla doğaya bırakılan zararlı gazları saklayacak Shell ve Hollanda Doğal Gaz Şirketine (NAM) 60 milyon avro destek verecek.
  Buna göre Shell, Rotterdam Limanı;ndaki petro-kimya tesislerinden çıkan karbondioksit gazını Barendrecht kasabasında daha önce doğal gaz çıkarılan yataklarda oluşturacak özel kuyularda saklayacak. Aynı şekilde ülkenin güneyinde yer alan Geleen kenti çevresindeki eskiden taş kömürü çıkarılmış olan yataklarda da karbondioksit gazı saklanacak.
  İki kuruluşun hazırladığı ve hükümetin benimsediği projeye göre, iki merkezde en az ikişer milyon ton karbondioksit gazı bu şekilde 10 yıl süreyle tutulacak.
  Hükümete göre, yer altında oluşturulacak depolarda karbondioksit gazının saklanması, daha temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının elde edilmesine kadar geçici bir çözüm özelliği taşıyor.
  Uzmanlar, karbondioksit gazının yer altında saklanmasının çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olmadığını belirtiyor. Ancak toprak altında saklanacak merkezlere yakın noktalarda ikamet eden Hollandalılar ise uygulamaya itiraz ediyor. Hükümetten karbondioksit gazını yer altında saklama izni alan kuruluşlara göre ise halkın itirazına rağmen bu proje kısa sürede sorunsuz şekilde hayata geçirilebilecek.
  Hollanda;da yer altında karbondioksit gazı saklanması yönündeki hükümetin önerisine geçen yıl beş büyük sanayi kuruluş yanıt vermiş ve bu amaçla Çevre Bakanlığına başvuruda bulunmuştu. Bakanlık tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelerden sonra iki kuruluşa saklama izni verildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hollanda karbondioksiti depolayacak Forum Tarih
Hollanda karbondioksiti toprağa gömüyor Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
2013 Hollanda Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 26 Temmuz 2012
Hollandaca İle Güzel Sözler Diğer Dillerde Tercümeler 18 Nisan 2012
Hollanda'nın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Hollandaca Güzel Mesajlar Diğer Dillerde Tercümeler 14 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş