Hohenzollern Köprüsü Bilgileri ve Resimleri

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hohenzollern Köprüsü Bilgileri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hohenzollern Köprüsü Hakkında - Hohenzollern Köprüsü Yapısı - Hohenzollern Köprüsü Tarihi - Hohenzollern Köprüsü Resimleri  Hohenzollern Köprüsü (Almanca: Hohenzollernbrücke), Almanya'nın Köln şehrinde Ren Nehri'nin üzerinden geçen köprü.

  Başlangıçta demiryolu ile karayolu için kullanılan köprü 1945 yılından sonra günümüze kadar sadece demiryolu köprüsü ve yaya geçidi olarak kullanılmaktadır. Almanya'nın en yoğun olarak kullanılan demiryolu köprüsü olup Köln Hauptbahnhof ile Köln Messe/Deutz istasyonlarını birbirlerine bağlamaktadır.

  Kapasitesini aşan trafik artışı üzünden eskimiş Dom Köprüsü (Dombrücke)'nün yerine 1907 - 1911 arasında inşa edildi. II. Dünya Savaşı dönemindeki en önemli köprülerden biri olan Hohenzollern Köprüsü hava bombardımanlarına rağmen ağır hasar görmedi. Ancak Müttefik Kuvvetler'in Köln şehrinin batı kıyısını işgal etmeye başladığı 6 Mart 1945'te Alman istihkam birimi tarafından havaya uçuruldu. Savaşın bittiği 8 Mayıs 1945 tarihine kadar yeniden yapılandı ve yaya geçidi açıldı.

  Sonraki onbir yıl içerisinde köprü düzeltildi ve 1959'da herhangi bir tam kullanışlı haline getirildi. 1980'li yıllarda köprü iki yeni şeridi ile yenilendi. Günümüzde Hohenzollern Köprüsü günde 1200'den fazla tren geçer.

  Olarak bir köprü Köln önemli bir parçası olarak kabul edilir Ren nehrinin diğer tarafında büyük Avrupa kentleri ile Köln merkez istasyonu bağlanır.

  Hohenzollern Köprüsü'nün toplam uzunluğu 409,19 metredir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hohenzollern Köprüsü Bilgileri Forum Tarih
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Yapılırken Çevrede Ne Gibi Değişiklikler Oldu Seviyeli-Ciddi Konular 21 Aralık 2013
Boraltan Köprüsünün Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 5 Eylül 2012
Boraltan Köprüsü Katliamı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2012
Boraltan Köprüsü Olayı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2012
Boğaziçi Köprüsü'nün Tarihi - Boğaziçi Köprüsü Hakkında Bilgiler İstanbul Tanıtımı 4 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş