Hocakodal Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hocakodal Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hocakodal Köyü Göksun Kahramanmaraş Hakkında - Hocakodal Köyü Göksun Kahramanmaraş Tanıtımı - Hocakodal Köyü Göksun Kahramanmaraş Bilgileri - Hocakodal Köyü Göksun Kahramanmaraş Resimleri
  İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Tarih
  Osmanlı devletinin IX.yy.da isyan halinde olan aşiretlerin iskanı ve Çukurova'da huzurun yeniden temini için tertiplediği Cevdet Paşa komutasındaki Fırka-i İslahiye'nin reform çalışmaları sırasında; Toroslar ile Çukurova arasında göçebe yaşayan Türkmenler iskana mecbur edilmiştir. Patişah Abdulhamit'in reformun bir halkası olarak müslümanların mülkiyet haklarının önemli olduğu düşüncesinden hareketle bölgede tapu dağıtmaya başlamıştır. Genellikle Rumi 1288(Miladi-1872) tarihini taşıyan bu tapu çalışmaları sırasında yaylalarda iskana mecbur bırakılan bir çok Türkmen aşireti (avşar, farsak gibi) Çukurova'daki yerleşkelerini kaybetmişlerdir. Bu siyasi etkinin yanında özellikle Osmanlı'nın Mısır'dan çiftçiliği ve yerleşik hayatı Türkmenlere öğretmesi için getirdiği Fellah'ların başlattığı çeltik tarımı dolayısıyla oluşan sıtma hastalığı halkın yaylalarda yerleşik hale gelmesine neden olmuştur. Tarihi bu gelişmelerin yaşandığı sırada Kadirli Vayvaylı köyü ile Saimbeyli Çamurlu (Mazgaç, Meryemçil) yaylaları arasında göçebe yaşayan ailemiz bu yaylalarda yerleşik hayata geçmiştir. Hüseyin Ağa ve Sarı Kâa Çamurlu köyünü,Hacıkodal lakaplı Mehmet Ağa ise daha uzak bölgeye giderek Hacıkodal köyünü kurmuştur. Bu köylere daha sonra daha sonra Kadirli Vayvaylı, İlbistanlı, Osmaniye Hemite(Göğceli) ve Göksun, Kahramanmaraş'tan gelen diğer aileleler katılmışlardır. Devam eden iskan reformu sırasında yurt arayan Alevi aşiretleri de bölgeye gönderilmiştir. Sınırlı hane sayısı ile geniş topraklara yayılan "içtoroslar" yöresine Yönetim tarafından 19. Yüzyılın ikinci yarısında("93 Harbi" olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra) Kuzey Kafkasya'dan gelen Çerkezler ve Çeçenler yerleştirilmiştir. Toprak paylaşımı ve benzeri sorunlar nedeniyle önce Alevilerle çekişmesi ve çatışkısı yaşanırken bu daha sonra zaman zaman Çerkezlerle yaşanır olmuştur. Bunun neticesinde yerleştikleri alanı (Büyükçamurlu) nüfusu daha çok olan Çerkezlere bırakmak zorunda kalan Türkler biraz daha güneye kayarak Küçükçamurlu köyünü kurmuşlardır. Bu köyde yerleşik hayata geçmelerine rağmen Çukurova(Kadirli)'dan bağlantılarını koparmamışlar, halen iki bölge arasında yaylacılık devam etmektedir. 1956 yılında coğrafi koşullar nedeniyle bu köyler (Küçükçamurlu, Büyükçamurlu ve Hacıkodal) Saimbeyli'den idari olarak ayrılarak Göksun'a bağlanmıştır. Mazgaç, Meryemçil ve Kersen yaylalarını bölgenin rağmet gören yaylacılık alanlarıdır. Bölgenin Çerkezler ve Kürtler dışındaki Türkmen yapısı Avşar ve Varsaklar ile Maraş'tan gelen ve Dulkadiroğullarından olduğu düşünülen topluluklardan oluşmaktadır.
  Kültür
  Köyün Avşar boyuna mensup olunduğu bilinmektedir.Ancak kesin bir bilgi yoktur.Köye ilk yerleşenerin bazı söylentilere göre Hacıkodal lakaplı Mehmet Ağa'nın eşkiya olduğu diğer ailelerin çeteci (özellikle DELİ BORAN ve GİZZİK DURAN'a bağlı ) oldukları ve sonradan bu köye yerleştikleri söylenmektedir.Daha önceleri kervan yolu geçtiği de söylenmektedir.Bir diğer söylentiye göre ise Ballık kayası olarak bilinen ve halen bal arılarının bulundugu bu kayadaki balları bulup ve kış aylarında havanın bu mahallede güzel olması dolayısı ile buraya yerleşmişlerdir.Yerleşme yerleri Arpalık (Şimdi Aksağaç köyüne aittir)olarak bilinen köyün karşı dağına yerleşmişlerdir.

  Coğrafya
  Kahramanmaraş iline 122 km, Göksun ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ancak kış aylarında yayla kısmına çok miktarda kar düşmekte iken köyün merkezinde kar oranı düşüktür.Özellikle çörek mahallesinde tamamen Akdeniz iklimi hakimdir.Tabi akar sularıda ayrı bir güzellik katmaktadır.  Köy Muhtarı:
  Muharrem AKDENİZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  774 81 32
  Cep Telefonu:


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000/902

  1997/920


  İle Uzaklığı:127 km

  İlçeye Uzaklığı:35 km

  Rakım:1380 m


  Sağlık Evi
  Var / Faal
  Sağlık Ocağı
  Var / Faal
  İlköğretim Okulu
  Var / Faal
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Var
  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Yok

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net
  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Köyünüze Ait Bilgi Ve Resimleri Bu Bölümde Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hocakodal Köyü Göksun Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş