Hobiler - Ahşap Boyama Resimli Nasıl Olur

'Hobiler Ve Videolar' forumunda UquR tarafından 21 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Hobiler - Ahşap Boyama Resimli Nasıl Olur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hobiler - Ahşap Boyama


  TEMEL BOYAMA

  Gerekli Malzemeler:
  Uygun boyutta fırça
  Su bazlı boya
  MDF obje
  Sıfır numara zımpara
  Macun
  Su kabı
  Eski gazete ve peçete


  Daha önce elinize hiç fırça almadıysanız, çekinmeden hemen şimdi başlayabilirsiniz.
  Çok kolay ve çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz.


  Boyanın Hazırlanması:
  Boya bir miktar akıcı olmalıdır. Aksi takdirde boyama yaparken pütürtüler oluşacaktır. Fazla sıvı olursa da zemin yeterince kapanmayacaktır ve birkaç kat boyama yapmanız gerekecektir. Kısa sürede boya kıvamını tutturmaya alışacaksınız. Bunun için boya satıcıları da size yardımcı olabilirler. Ayrıca boya firmalarının beyaz rengi değiştirmek amacıyla hazırladıkları renk tüpleri de hem kıvam hem renk hem de fiyatları açısından kullanıma uygundur. Boyayı küçük bir kap içine dökünüz. Eğer katı ise bir miktar su ile akıcı duruma getirebilirsiniz. Eğer sıvı olursa boya ilave ederek tekrar akıcılığını ayarlayınız.

  Objenin boyama için hazırlanması:
  Kullanacağınız mdf objenin kaliteli olmasına özen gösteriniz. Kaliteli olmayan objeleri 3-4 kat boyasanız bile istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz. Eğer objenizin bazı yerlerinde küçük boşluklar varsa, (örneğin tepsilerde kenar ile tabla arasında boşluk olabilir) bu boşlukları kapatacak şekilde macun sürünüz. 10 dakika macunun kurumasını bekledikten sonra zımparalayınız. Objenizde elinizi gezdirirken hafif pütürtülü gelen kısımları da zımparaladıktan sonra bir bez ile objeyi temizleyiniz.

  Boya ve obje hazır olduğuna göre artık boyamaya geçebilirsiniz.
  Fırça önce suya batırılır. fazla sulu olmaması için fırçayı gazete üzerinde hafifçe gezdirirseniz fazla su gazeteye geçecektir. Yine de sulu ise peçete ile kurulayınız. Fırçayı boyaya batırınız. Fırçanızın genişliğine eşit olarak objeyi uzunlamasına bloklar olarak düşünebilirsiniz. Boyanacak bloğun baş kısmına yakın yerden başlanarak düz çizgi halinde boyayınız. Boya fırça üzerinde bitince tekrar boyaya batırınız.Blok boyaması bitirilmeden yan taraftaki bloğa geçilmemelidir. Mümkün olduğunca düz bloklar halinde boyarsanız boyama bittiğinde çok güzel bir görüntü elde edersiniz.  Birinci kat boyama bittikten sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyiniz. Sonra tüm objeyi hafifçe zımparalayınız ve bezle siliniz. Elinizi hafifçe obje üzerinde gezdirdiğinizde yumşacık olduğunu hissedeceksiniz. Pütürtülü gelen yerler kalmışsa tekrar hafifçe zımparalayıp siliniz.
  Objeyi ilk katta yaptığınız şekilde bir kez daha boyayınız. Beyaz veya çok açık reklerde bazen üç kat gerekebilir. Genellikle iki kat boya uygundur.

  Boyama işleminiz bitti. Objenizi sade kullanmak istiyorsanız vernikleme işlemine geçebilirsiniz. Diğer tekniklerle süslemek istiyorsanız, istediğiniz tekniği seçerek işleminize devam ediniz.

  Fırçanın temizlenmesi:
  Boya su bazlı olduğu için fırçayı su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca yıkarken bir miktar bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.
  [​IMG]  Kaynak:Ahşap Boyama Dünyası DEKUPAJ:

  Gerekli Malzemeler:
  Daha önce boyanmış obje
  Renkli fotokopi ile çoğaltılmış resim
  Yapıştırmak için tutkal
  Tutkalı sürmek için fırça
  Yumuşak bir bez
  Resmi kesmek gerekiyorsa makas

  Yapıştırılacak resim, kenar ve resmin iç kısımlarında beyaz kalmayacak şekilde kesilir. Tutkal resmin arka yüzüne sürülür. Resim önce yavaşca obje üzerine yerleştirilir. Sonra kaldırılarak bir kenarından bastırılarak ve yayarak yapıştırılır. Bir kaç dakika süresince bir bezle resmin üzerinden geçilerek en küçük bir boşluk kalmadan iyice yapışması sağlanır.

  Resmin üzerine yeniden bir kat tutkal sürülür. Kuruduktan sonra verniklenir. Tutkallı fırça sıcak su ile temizlenir.

  Bitmiş objenizin eski görünümlü olmasını istiyorsanız, resmi yapıştırmadan önce kenarlarından değişik girintiler olacak şekilde yakınız.
  Seçtiğiniz tutkal kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde resim yapıştıktan sonra pürüzsüz olmayacak ve doğal görünüm bozulacaktır.
  Dekupaj yaparken eski görünüm elde etmenin diğer yolu da resimlerin keanrlarını yakmaktır. Hem eskitme yapıp hem de resimleri yakarsanız sonuç sizi memnun edecektir.
  [​IMG]

  Kaynak:Ahşap Boyama Dünyası

   

 2. UquR

  UquR Üye

  STENCIL

  Gerekli Malzemeler:
  Daha önce boyanmış obje
  Stencil şablonları
  Uygun renklerde akrilik boyalar
  Değişik boyutlarda stencil fırçaları
  Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak, fayans parçası vb)
  Şablonu objeye yapıştırmak için bant (boyayı kaldırmayacak malzeme olmasına dikkat ediniz)
  Su kabı
  Peçete


  Bu teknik şablon kullanılarak yapılır. İşlem bittikten sonra resimler çizilmiş gibi düzgün olacaktır. Bu tekniği tek olarak uygulayabileceğiniz gibi, diğer tekniklerle birlikte de kullanabilirsiniz. Şablon kullanarak desen oluşturmada kullanacağınız boyalar zemin boyasından farklı olarak akrilik olmalıdır. Aksi takdirde boya dağılacak ve istediğiniz desen oluşmayacaktır.


  Şablonu objeye kaymayacak şekilde yapıştırdıktan sonra akrilik boyayı fayans üzerine sıkınız. Boya çabuk kuruyacağı için az miktarlarda sıkmanızda yarar var. stencil fırçasını suya batırdıktan sonra gazetede hafifçe suyunu alınız. Akrilik boyaya dik olarak batırdıktan sonra şablon üzerinde hafif tamponlama hareketiyle boyamaya başlayınız. Fırçada boya bittikçe aynı hareketleri tekrarlayınız.

  Bu teknikte birden fazla rengi üst üste veya geçişlerde kullanarak tonlama yaparsanız daha güzel resimler ortaya çıkacaktır. Değişik renklerde çalışırken fırçanızı yıkadıktan sonra peçete ile kurularsanız renkler fırçada birbirine karışmaz.

  Şablonda kayma veya boyada fazla sulandırma nedeniyle dağılma olursa, dağılan boyaların üzerini ince desen fırçasıyla zemin renginde boyayarak sorunu çözebilirsiniz.


  [​IMG]

  Mumlu zemin üzerinde stencıl çalışması
  malzemeler:1.Üzerine çalışma yapılacak ahşap obje (peçetelik)
  2.Zımpara
  3.Astar boyası (beyaz)
  4.Kullanılacak olan stencil
  5.Kullanılacak olan akrilik ahşap boyası (pembe)
  6.Boyutlu boya(gümüş sim)
  7.Beyaz mum
  8.Su bazlı vernik  İlk olarak obje zımparalanarak ve astar boyası atılarak hazırlanır.Kuruduktan sonra beyaz mumla üzerinden, ayni yönde , boyarmış gibi bastıra bastıra geçilir.Mumun üzerine istediğimiz renkle boyanır.Mumdan dolayı kutu üzerinde değişik bir efekt elde edeceksiniz (Bu objeyi çok sıcak ortamlarda bırakmamaya gayret gösterin çünkü mumlu yüzey çok sıcaktan bozulabilir) .Daha sonra stencil nereye uygulanmak isteniyorsa oraya iz bırakmayan beyaz bantla sabitlenerek içi boyanır.Ben gümüş renkli boya ve güvercin şeklinde stencil kullandım. Boya iyice kuruyana kadar stencil çıkarılmaz yoksa altına sızabilir. İyice kuruyunca çıkarılarak boyutlu boyalarla daha da süslenebilir.Ben kuşları daha da belirginleştirmek için boyutlu gümüş renkli boyayla kntürledim ve kutunun ağzına da küçük küçük noktalar ekleyerek gümüş renkli boncuklar yapıştırmışım gibi bir hava verdim.Obje iyice kuruduktan sonra-tercihen en az 24 saat sonra-su bazlı bir vernikle verniklenir.Vernik kuruduktan sonra kullanıma hazırdır.Güle güle kullanın.
  Önemli not:İstediğiniz gibi bir stencil deseni bulamazsanız üzülmeyin.Kendi stencilınızı kendiniz yapın. İlk olarak bir asetat kağıdı alın ve üzerine asetat kalemiyle istediğiniz deseni çizin.Sonra bir maket bıçağıyla dikkatli bir şekilde oyun.İşte stencılınız hazır.Üstelik dikkatli kullandığınız takdirde defalarca kullanabilirsiniz.Tek yapacağınız işiniz bitince hemen iyice yıkayıp kurulayıp kaldırmak.
  Strog Uygulama..


  [​IMG]

  Malzemeler

  Bir tane ahşap ekmeklik
  Bir adet ince fırça
  Bir adet kalın fırça
  Bir yaprak yeşili boya
  Bir tane eflatun boya
  Bir tane beyaz boya
  Kahverengi boya
  Bir adet subazlı vernik
  Bir tane yaldız sim
  Bir tane zımpara


  Yapılışı

  Ahşabımızın içini ve dışını güzel bir şekilde zımparalıyoruz. Daha sonra kalın fırçamızla ahşabımızı içini ve dışını kahverengine boyuyoruz. Daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra modelimizi belirliyoruz. Geniş ve düz bir tabağa boyalarımızı düzenli bir şekilde koyuyoruz. Kalın olan fırçamıza önce yeşili sonra beyazı batırıp, fırçamıza boyayı iyice yediriyoruz. Seçtiğimiz modele göre bir darbede yaprağımızı yapıyoruz. Sonra ince fırçamız ile resimde görüldüğü gibi dallar yapıyoruz.
  Modelimizi yaptıktan sonra kalan boşluk yerlerine fırçamızı iki renk boyaya batırıp, fırçamıza yediriyoruz. Yedirdikten sonra pat pat dediğimiz resimdeki şekli uyguluyoruz. Daha sonra bütün her şey bittikten sonra ahşabımızın kenarlarına simimizi parmağımızın ucu ile sürüyoruz. Daha hoş görünmesini isteyenler boyama işlemi bittikten sonra verniğimizi üzerine sürüp bir süre beklemelidirler. Bu strog denilen tek darbeli yapılan bir boyama işlemidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hobiler Ahşap Boyama Forum Tarih
Aamir Khan Hobileri Magazin Haberleri 11 Mart 2013
Atatürk Hobileri Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 1 Temmuz 2012
Atatürk'ün Hobileri Nelerdir Atatürk Hakkında Herşey 18 Ocak 2012
Çağatay ulusoy un hobileri nelerdir Magazin Haberleri 4 Ocak 2012
Makyaj çantası yapımı , evde yapılan hobiler Hobiler Ve Videolar 17 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş