Hobandanişment Köyü Harmancık Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hobandanişment Köyü Harmancık Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hobandanişment Köyü Harmancık - Hobandanişment Köyü resimleri - Hobandanişment Köyü hakkında - Hobandanişment Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: HARMANCIK - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: RAMAZAN KAYA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (224) 893 70 20

  Cep Telefonu: 0536 602 0249

  Hobandanişment, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında elimizde somut bir kanıt yoktur.Ama eskiden bu yana ve şimdilerde dedelerimizin bize anlattıkları kadarıyla bizim köyümüz de önceden HOPAN adında ihtiyar bir bilge yaşarmış ve köy halkı dahil olmak üzere civar köyler ve daha birçek yerden bilge dedeye fikir sormaya danışılmaya geliniyormuş . Bundan dolayı bizim köyümüzün adı HOPANDANİŞMENT KÖYÜ olarak tarihe geçtiğini ve adını buradan aldiğı rivayet ediliyor.

  Kültür

  Köyümüz gelenek ve göreneklerine bağlı , yaşam felsefesini benimsemiş saygıyı ön planda tutan halkı yardımsever yaptığı iyiliğin karşılığını beklemeyen fertlerden oluşmaktadır ki bu bizim köyümüzün ananelerinin temelidir.

  Ayrıca köyümüze has bir yemeğimiz yoktur ama çok güzel tarhana yapılır. Tavsiye ederim her derde deva bu çorba derler.

  Ayrıca köyümüzde 3 gün 3 gece düğünler yapılır ,kazan kazan yemekler yapılıp civar köyler dahil olmak üzere herkese günde 3 öğün yemek verilir (düğün sahibinin allah yardımcısı olsun ne diyelim )

  Köyümüzün birde köy hayrı için duası vardır bu dualar önceden de vardı ama şimdilerde yapılmamaktaydı 2008 yılında yeniden dualar yapmaya başlandı Ramazan bayramında yapılıyor nedeni ise bütün köylünün duaya katılabilmesi. 2.cisi bu sene yapılacak inşallah çok para toplanır ve köyümüze hayırlı işler yapılır.

  Coğrafya

  Bursa iline 105 km, Harmancık ilçesine 10 km uzaklıktadır.Köyümüzün yerleşim arazisi biraz yamaçtır.Havası ve suyu çok güzeldir. Köyümüzün birde mahallesi vardır . KÖÇEKLER MAHALLESİ, İki mahallenin arasındaki mesafe yaklaşık 4 Km, yol ise yıllar önce asfaltlanmış ama artık toprak bir yoldur, Bir okul bir cami ve köy konağının bulunduğu, 35 Haneden oluşan nufüsunun çoğunu göç vermiş KÖÇEKLER Mahallemiz, bulunduğumuz bölgenin telefon trafiğinin yönetildiği digital santrale sahip şirin bir yerdir. Geçmiş zamanda teknolojiyi kullanan KÖÇEKLER mahallemiz maalesef günümüzde kalabalık köy halkına özlemlerini Bayram ve Düğün günlerinde gidermektedir. Hobandanişment'e Harmancık üzerinden ulşım iki yönden yapılabilmektedir. Birinci güzergah Kılavuzlar Köyünden KÖÇEKLER Mahallemiz üzerinden, İkinci güzergah sırasıyla Klavuzlar , Yayabaşı, Nalbant köy yolunun ayrımında ise Gülözü köyüne geçiş vardır. Köyümüzün mezarlığı köye girmeden öncedir .Hertarafı yeşilliklerle kaplı, köyün girişinde bir çeşme ve yukarısında bir çeşme olmak üzere 2 çeşmesi vardır. camimiz köyün merkezindedir. Köyün çıkışına doğru ilerlediğimizde yol 2'ye ayrılır aşağıya doğru olan yol H.Akalan - Avdan - Başak köyüne gider. düz bir şekilde ilerlediğimizde ise Yeşilyurt köyüne gitmiş oluruz.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyümüzde kiraz, vişne, kırmızı buğday, sarı buğday, mısır, nohut, kavun, üzüm, yulaf,kiraz, vişne, şeftali, elma, armut, dut, erik, anason, ceviz, kızılcık, döngel gibi melki, yiryaran, mıncıl, diye adlandırılan bazı mantar türleri yetişir ve daha birçok sebzze ve meyvenin yetiştirimi köyümüzde yapılmaktadır
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 293
  2000 244
  1997 234

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bazı evlerde yaklaşık 2 büyük baş sığır vardır bunun yanısıra 10 küçük baş koyun mevcuttur.Köyümüzde büyük bir göç şimdilerde mevcuttur.Okulunu bitirip evliliğini yapan gençler büyük şehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar , iş olmadığı için ve sadece ssk sını doldurmak için çalışmaya gidiyorlar. Köyün gençleri geçimini genellikle Bursa'da çalışarak sağlıyorlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Ama bunun için sevgili muhtarımız RAMAZAN KAYA boş olan köy okulunu bir sağlık ocağı haline gitrip köy halkının hizmetine sunmuştur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hobandanişment Köyü Harmancık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş