Hoşköy Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hoşköy Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Hoşköy Köyü Bilgileri - Hoşköy Köyü Hakkında - Hoşköy Köyü Tanıtımı - Hoşköy Köyü Resimleri  Hoşköy ,Elazığ Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: Merkez

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:25 km

  İlçeye Uzaklığı:0km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:258
  1997:0

  Tarihi

  Hoş Köyü İsmini Bulunduğu Çevreden Doğal Güzelliğinden Etrafın Yeşilliğinden,Bağlık Bahçelik Olmasından Almaktadır. Hoş Köyünde Üzüm,Üzüm Denincede Hoş Köyü Akla Gelmektedir.Hoşu Hoş Yapan Ayrıca Doğal Güzelliğinden Değil İnsanların Güleryüzlü Sıcak Olmasındandır.Köyümüz Halen Daha Geleneklerine Uyan Örfünü Adetini Yerine Getiren Atalarına Saygılı Bir Yerleşim Merkezidir.Tamamen Türk Olan Bir Köydür.Köyümüz Musuldan Gelen Bayat Türkmenlerinden Oluşur.Tamamı Türkçe Konuşurlar.Harput Türkmen Kültürü Yaşatılır.

  Kültür

  Hoş Köyü Yemekleri; Yemekleri:Kındık Köfte,İri Köfte,İçli Köfte.Patila,Yaprak Sarması,Bastıkkavurması,Işkınlı Yumurta,Yumurtalı Dut Kavurması,Taşekmeği,Halburhurması Unhelvası Vişneli Hesindetavşanöfelemesi,Gömme Sırın,Soğan Sarması,Ayranlı Çorba,Kelecoş,Sütlü,Zerda,Peynirli Helva,Vişneli Heside,Orcikkesme,Bastık V.B.....Ayrıca Yemeklerin Yanında Tandır Ekmeği Olmasa Olmazlar Arasındadır.Bilgi;Hoşkop

  Kültür;

  Köy Düğünleri Köy Düğünleri Davullu Klarnetli Olup 2 Gün 2 Gece Olarak Devam Eder Kına Akşamı Genellikle Düğünden Bir Gün Önce Akşama Doğru Davul Ve Klarnet Eşliğinde Köy Evleri Düğün Sahipleri,Damat Ve Köylülerce Davul Zurna Önde Tek Tek Bütün Köy Evleri Dolaşılır Düğüne Çağrılır Gelen Misafirlere Yemekler İkram Edilir.Daha Sonra Düğün Başlaması İçin Damat Bezenir. Damat Bezenmesi Düğünün Yapıldığı Yerde Ateş Yakılır Damat Ateşin Işığında Sağdıç Ve Arkadaşları Tarafından Giydirilir,İlahiler,Maniler Söylenir.Gelen Misafirlere Tek Tek Hoş Geldin Edilir.Ve Düğün Başlar.İlk Oyun Halay Damat,Sağdıç Ve Arkadaşları Tarfından Oynanır.Düğün Davam Eder.Misafirlere Üzüm Meyve Ve Çerez İkram Edilir.Düğün Devam Ederken Gelen Misafirler Davul Ve Klarnet Eşliğinde Karşılanır Gelen Tarafından Davulcuya Para Verilir Yerine Oturur.Geç Saatlere Kadar Mahalli Türküler Ve Oyunlarla Devam Eder. Ertesi Gün Sabah Düğün Tekrar Başalar Öğlen Yemeği Yiyilir Ve Gelin Almaya Gidilir.Gelin Alınıp Gelindikten Sonra Düğün Biter Gelin Koltuğa Verilir Yapılır.Geline Takılar Takılır Yakın Aile Dışındakiler Dağılır.Bir Gün Sonra Subaha Yapılır Bayanlar Tarafından Çalınır Oynanır Takılar Takılır Ve Düğün Biter. Bilgi;Hoşkop.

  Coğrafya

  Elazığ Merkeze Bağlı Olup 23 Km Dir. Elazığın Kuzey Doğu Tarafında Olup Yol Güzergahı-Yurtbaşı,Sedeftepeve Hoş Köyü Gelir,Daha İlerisinde Kıraç Ve Güzelyalıbulunur. Hoş Köyünde Köye Yakın Bahçeler Bulunmaktadır Yazın Köy Halkı Bahçelerdeki Evlerinde Kalırlar Bu Bahçeler Köye Yakınlıklarına Göre Köyün Hemen Yanı Tavuk Bağı,Ömer Ağa,Kızıl Yer,Karşıbağ,Kaynarca,Babampaharı,Tilkilik,Ötebağ, Sefabağları,Çankçı,Cırıkpahar,Yenisu.

  İklim

  Karasal İklim Olup Keban Baraj Gölüne Yakınlığından Dolayı Nemli Ve Serin Bir İklime Sahiptir.Don Olayı Nadir Olmakla Beraber Az Raslanır.Bu Nedenle Üzüm Ve Meyve ,Sebzeciliğine Uygun Bir İklim Yapısına Sahiptir.

  Ekonomi

  Bağcılık,,Üzüm Yetiştiriciliği Hoş Köyünde Üzüm,Üzüm Denincede Hoş Köyü Akla Gelmektedir.Elazığ Yöresinin En Güzel Üzümü Hoş Köyünde Yetişmektedir. Son Yıllarda Yapılan Üzüm Ve Bal Festivalleri Hoş Üzümünün Bölge Ve Tüm Türkiye Tarafından Tanınmasını Sağlamıştır.

  Hoş Üzüm Çeşitleri;Ternebi,Şilfonu,Hoş Ağını,Köhnü,Öküzgözü,Keşbir,Hasanı,Zehni,Kıtkıtı,K ırmızı,En Çok Bilinen Ve Tanınan Üzümleri Dir.Yirmiden Fazla Üzüm Çeşidi Bilinip Ve Yetiştirilmektedir. Hoşkop

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hoşköy Köyü Merkez Forum Tarih
Hoşköy İlköğretim Okulu Bilgileri Şarköy Tekirdağ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Şubat 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş