Hoşgörülü Bir Bireyin Özellikleri Nelerdir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hoşgörülü Bir Bireyin Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hoşgörü nedir,hoşgörülü birey nasıl olur,hoşgörülü bireyin özellikleri türkçe dersi,hoşgörülü bireyin özellikleri performans ödevi konusu,hoşgörülü bir bireyin özellikleri nelerdir,hoşgörülü birey nedir


  [​IMG]

  Hoşgörü, insanın kendisine yada başka türlü yapılan hataları bir müddet görmezden gelmesidir. Bu görmezden gelme durumu sadece hoşgörü olduğu için gerçekleşmez fiziksel olarak zayıf olduğunuz bir insana hoşgörü değilde korktuğumuzdandan tepki gösterilmeyebiliriz. Yada yapılan hata sürekli tekrarlanır ve hala taviz veriyorsak buda hoşgörü sayılmaz.
  Hosgörü önemlidir, gereklidir, az bulunur çabuk tüketilir. yorucudur, ekinini çabuk vermez ya ondan tercih edilmeyendir.
  Hoşgörü kibirdir ayni zamanda. ama hoşgörülü insan kibirinin farkinda degildir; farkina vardiginda da artik hoşgörülü degildir.
  Bu durumda hoşgörü, ortaya çıkan durumu, farklı açıdan değerlendirip, haklı ve güzel taraflarını ön plana çıkararak olumlu sayabilmek, doğru ve güzel bulabilmek, bunun da "hoş" olabileceğini kabullenebilmektir.
  Hoşgörülü insan toplumda sevilen insandır yada sevilmeye çalışılan insandır. Kendinden taviz vermek, alıngan olmamak, olaylara iyi yönden bakmak ve bencil olmamak bizi hoşgörülü insan yapabilir. Peki bu durumda insan kendini sevebilirmi? Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir ama şu gerçektir ki hoşgörününde sınırı vardır. Toplum tarafında sevilen insan olmak kendinden fazla taviz vermek değildir, yeri geldiğinde olaylara doğru müdehale etmek ve yanlışları düzeltmeye çalışmak hoşgörüden daha önemli bir erdemdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hoşgörülü Bireyin Özellikleri Forum Tarih
Birbirinize karşı hoşgörülü ve bağışlayıcı olmanız arkadaşlık bağlarınızı güçlendirir mi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 24 Şubat 2016
Hz. Muhammed’in hoşgörülü oluşuna örnek Peygamber Efendimiz (S.A.V) 4 Mart 2014
Mevlana'nın Hoşgörülü Sözleri - Mevlana'nın Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 2 Eylül 2011
Hoşgörülü Birey Olabilmek, Hoşgörülü Birey Nasıl Olunur, Hoşgörülü Birey Olmanın Yolu Seviyeli-Ciddi Konular 14 Ağustos 2011
Hoşgörülü Olmak İnsana Ne Kazandırır - Hoşgörülü Olmanın Önemi Sohbet & Muhabbet 4 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş