Hisarköy Köyü Bigadiç Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hisarköy Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bigadiç Hisarköy Köyü Bilgileri -Hisarköy Köyü Hakkında - Hisarköy Köyü Tanıtımı - Hisarköy Köyü Resimleri  Hisarköy,Balıkesir Bigadiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BİGADİÇ

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:59 km

  İlçeye Uzaklığı:21 km

  Rakım:355 m

  Nüfus:

  2000:244
  1997:251

  Hisarköy, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür. Köyde kaplıca bulunmaktadır. Kaplıca suyunun en önemli özelliği termomineralli su olması ve selenyum ihtiva etmesidir. 98°C'de çıkan jeotermal su sayesinde Bigadiç ilçesinin merkezi ısıtma sistemi 2005 yılında faaliyete geçmiştir.

  Tarihi

  Hisarköy’ün de içinde yer aldığı Misya Bölgesi sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, İranlılar, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlılar’ın egemenliği altına girdi.

  Hisarköy’ün adını köyde bulunan, ancak günümüzde eser kalmayan kaleden ve kale dışındaki surlardan aldığı sanılmaktadır. Termal suyun da etkisiyle zamanında köy alanında büyük Roma döneminden kalma bir kentin varlığı tespit edilmiştir. Kent o kadar büyük ve gelişkindi ki geniş bir alana kurulu kalesi, kale dışında yerleşim yeri, Cangıltepe’de büyük bir amfitiyatrosu vardı. Kentin içinden geçen derenin zemini ve kenarları eni ve boyu 3 metreyi bulan dev taşlarla döşenmiş, üzerine en az üç tane kemer köprü vardır.

  M.S 200 yıllarında bölgede büyük bir deprem yaşandığı kaydedilir. Hisarköy’deki kent bu depremde büyük zarar gördüğü, binlerce insanın öldüğü, deprem sonrası kentin büyük ölçüde boşaldığına yer verilir. Türklerin yöreye göçle geldiği 1080’li yıllardan itibaren Bizanslıların Hisarköy’ü ve civarını boşaltmaya başladığı tahmin ediliyor. Davutlar köyünden Beytullah Turan’ın derlediği bir rivayete göre Davut, Bekir ve İlyas isimli üç Türk, Türklerin Anadolu’ya göçleri sırasında bu bölgeye gelir. Davut geçimini hayvancılıkla sağladığı için bugünkü Davutlar köyü alanına, Bekir hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraştığı için şimdiki Bekirler köyü çevresine, İlyas da sadece tarımla uğraştığı için şimdiki İlyaslar köyünün bulunduğu yere yerleşmiştir. İlyaslar ile Bekirler köyü arasındaki alanda ise Alay beyi tarafından Çeribaşı köyü kurulmuştur. Bu köylere çok yakın olan Hisarköy’e Manav Türkleri’nden olan bu kafile arasındaki kişiler arasından bazı ailelerin yerleştiği sanılmaktadır. Adını ise köyde bulunan kaleden aldığı tahmin edilmektedir. Hisar veya Asar, kelime olarak Arapça kökenli birer kelime olup anlamı ‘eserler veya kale’ manasındadır.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 59 km, Bigadiç ilçesine 21 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Mustafa ÇOKTAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0 266) 652 87 99
  Cep Telefonu: 0 535 932 97 45

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hisarköy Köyü Bigadiç Forum Tarih
Hisarköy Köyü Hakkında Bilgi Yahşihan Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Hisarköy Köyü Hakkında Bilgi Kiraz İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Hisarköy Köyü Burhaniye Balıkesir Marmara Bölgesi 18 Nisan 2010
Hisarköy Köyü - Merkez - Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010
Hisarköy Köyü - Acıpayam - Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş