Hisarbey Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hisarbey Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıkaya Hisarbey Köyü - Hisarbey Köyü Hakkında - Hisarbey Köyü Tanıtımı - Hisarbey Köyü Resimleri
  Hisarbey, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün 1800'lü yılarda kurulduğu sanılmaktadır. Bilal KÜÇÜKKILIÇ.

  Dul kadir oğullarından zülhiçcenin torunlarından HİSA bey tarafından kurulmuştur. İlk ismi HİSABEĞLÜ'dür.ömer dal--bozoklu 18:57, 31 Temmuz 2008 (UTC)

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. değişiklik Sami ŞEKER, köyümüzün yoğurdu ve cevizi çok meşhurdur. Kış aylarında arabaşı yapılır köylüler davet edilir hep birlikte yenilir.Köyde yapılacak bir iş olunca köylüler hep birlikte dayanışma içinde o işleri hallederler.Göbelek mantarı ve orman sularının eşi benzeri yoktur

  Coğrafya

  Yozgat iline 108 km, Sarıkaya ilçesine 30 km uzaklıktadır.Köyün doğusundan itibaren çam ormanı başlamaktadır.köyün yeşillik alanı çok için bir yaylası vardır.köyün yükseltisi doğuya doğru ani bir yükseliş gösterir.köyün batısında ağaçsız bir ova şeklinde çok geniş buğday tarlaları bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1009
  1997 1825

  Ekonomi

  Değişiklik, Sami ŞEKER Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gelirinin önemli bir kısmı da gurbetçilik, dünyanın her tarafında Hisarbeyli vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - YILMAZ TARHAN/NİHAT VURAL


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün yeni bir camisi de vardır. HİSARBEY KÖYÜ'nün kendi imkânları ile yaptıkları: Üç katlı bir okul Muhteşem bir cami Muhtarlık binası 50-60 tane çeşme 8 Köprü ve köyün kanalizasyon sistemi ni köylü kendi imkânları ile yapmıştır.

  Köyümüzün Web sitesi :
  http://www.hisarbeykoyu.net/yeni/

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş