Hiref Firmasının Osmanlı ve Anadolu el sanatları tasarımları

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hiref Firmasının Osmanlı ve Anadolu el sanatları tasarımları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hiref Firmasının Osmanlı ve Anadolu el sanatları tasarımları

  Geleneksel motiflerimizi ve kültürümüze ait her türlü objeyi modernize eden tasarım firması Hiref, yeni koleksiyonunda yine Osmanlı ve Anadolu el sanatlarını özünden uzaklaştırmadan çağdaş tasarım anlayışı ile buluşturmuş.

  [​IMG]

  Kahve kültür ve geleneğini el sanatıyla birleştiren ürün 'Askılı kahveci tepsi'

  Firmanın sahibi ve tek tasarımcısı Ebru Çerezci, 'Kültürünü Tasarla' sloganıyla altı yıldır özel tasarımlara imza atıyor.

  'Hiref'in anlamı ne?' diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım: 'Sanatlar' demek. II. Beyazıt zamanında Osmanlı'daki en iyi ustaları bir araya getiren bir sivil toplum örgütü olan 'Ehl-i Hiref'e (sanatların ehilleri) atıfta bulunuyor.

  Koleksiyonda akik taşına özel bir yer ayrılmış. Anadolu'da önemli bir yeri olan ve nazardan koruduğuna inanılan akik, mıhlama tekniği ile tasarımlara yerleştirmiş. Yeni koleksiyonun bir diğer özelliği ise ilk kez pirinç kakma tekniğinin kullanılmış olması. Kakma tekniğinde taş, ahşap, deri ya da maden yüzeylere açılan boşluklar, başka bir değerli maden ya da madde ile dolduruluyor. Osmanlı döneminde bu teknikten oldukça yararlanılmış. Bıçak, kılıç, tüfek, miğfer, zırh gibi savaş araçlarının üzerine altın veya gümüş kakma tekniği ile eserler yapılmış. Hiref'in koleksiyonunda ise bu tekniğe şamdan ve mumluklarda rastlıyoruz. Hiref, bu teknikleri uygulayabilmek için en iyi ustalarla çalışıyor.

  Telkari şekerlik, orkidelik, üzerinde hilal bulunan peçetelik, dövmeli küp, zarflı su bardağı, miğfer şekerlik (özellikle işlemeli şekerlik rengi ve işlemeleriyle göze hitap ediyor), kovan şeklindeki mumluk, kakma şamdan ve mumluk koleksiyonun öne çıkan tasarımları... Hiref'in tasarımları sadece ülkemizde değil, dünyada da ilgiyle takip ediliyor.

  ESRA KESKİN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hiref Firmasının Osmanlı Forum Tarih
Gameloft Firmasının bütün oyunları... Diğer Cep Oyunları 9 Mart 2009
Türk firmasının büyük başarısı Bilim & Teknoloji 27 Ocak 2009
HİTACHİ Firmasının Amsterdam fabrikasından Görüntüler Motorlu Araçlar Dünyası 9 Aralık 2008
GAMELOFT Firmasının Bütün Oyunları + Hileleri + Save Dosyaları ® Oyun Hileleri 18 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş