Hipnoterapi Nedir - Hipnoterapi Nasıl Yapılır

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hipnoterapi Nedir - Hipnoterapi Nasıl Yapılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hipnoz nedir - hipnoterapi nasıl yapılır - hipnoz uygulaması - hipnoz semptomları - hipnoz yöntemleri

  Hipnoterapi zihnin gücünden yararlanmak için bir yöntemdir. İnsanoğlunun içinde var olan potansiyel enerjiyi olumlu durumlara, hislere kanalize etmek için etmek için vardır.

  Kişi kimi zaman da kendini rahatsız eden olumsuzluğu tanımlayamayabilir. Hipnoz hali problemin ne olduğunu tanımlamanıza yardımcı olur. Problemin çözülebilmesi için öncelikle problemin tanımlanması gerekir. Tanımlandıktan sonra problem üzerinde çözüm alternatiflerini araştırırsınız. Alternatifler içinden bir çözüm yöntemi seçersiniz. Bu yöntemlerden biridir hipnoterapi. Hipnoteri bir TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

  Hipnoz halinde kişi kendi gerçekliğine açılır. Hipnoz hali bir uyku hali değil uyanık olma halidir. Kişi çoğu zaman uykuyu günün yorgunluğunu atmak için ihtiyaç hisseder. Ancak kişi bir de uyku hali “unutmak” için tercih eder. Her ne kadar Yunan Mitolojisinde geçen uyku tanrısının ismi olsa da hipnoterapi İLETİŞİM, ETKİLEŞİM ve DEĞİŞİM oluşturmak için yapılan bir tedavi yöntemidir.

  Hipnoz halinde uyanıksınızdır. Zihin sizden içsel halinizden gelecek özel gücünüzle komutları olmayı bekler. Bundan sonra artık kendi iç benliğinizle kendi dünyanıza açtığınız kapıdan geçmeye hazırsınızdır. Kapıdan geçecek olan “siz”sinizdir. Bu size ait bir başarıdır. Hipnoterapi de asıl amaç kişinin kendi güçleriyle kendini görmeye ve varolmaya çalışmasına yardımcı olmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Hipnoz telkin ve transın bir arada olduğu farklı bir bilinç halidir. Hipnozla semptomlar:

  · Direkt yada indirekt telkin yoluyla

  · Semptom yatıştırma yoluyla

  · Altta yatan nedenlere bilinçli bir ilgi sağlama yoluyla

  · Her üç tekniğin kombinasyonu veya ve diğer yöntemlerle tedavi yapılır.

  Bu noktadaki başarı iradedir. İrade ettiğiniz varlık kendinizdir. Kendinizi tanıdığınızda aslında dışarıda aradığınız o huzuru kendi iç benliğinizden doğan bir durum olduğunu fark ettiğiniz de gerçek hayata merhaba demiş olacaksınız.


  Dr. BAHAR KAHRAMAN


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hipnoterapi Nedir Hipnoterapi Forum Tarih
Kroki nedir kroki hangi amaçla çizilir kısaca Ülkeler Coğrafyası Dün 20:38
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 20 Eylül 2017
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri 20 Eylül 2017
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017

Bu Sayfayı Paylaş