Hipertansiyonlu sayısı artıyor

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 9 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hipertansiyonlu sayısı artıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hipertansiyonlu sayısı artıyor

  Yüksek tansiyon toplumsal boyutlara ulaşan bir sağlık sorunu oldu...


  [​IMG]

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Karayaylalı, Türkiye'de 18 milyon civarında hipertansiyon hastası olduğunu, bunun toplumsal boyutlara ulaşan bir sağlık sorunu haline geldiğini bildirdi.

  Karayaylalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan basıncının normalin üzerinde seyretmesinin göstergesi olan hipertansiyonun, ölümcül sonuçlar doğurabilecek önemli bir sağlık sorunu olduğunu ifade etti.

  Hipertansiyonlu hasta sayısının her geçen gün arttığını belirten Karayaylalı, ''Yaşam süresi giderek uzuyor. Hipertansiyon da buna orantılı olarak artış gösteriyor. Toplumdaki böbrek hastalıkları ve diyabet hasta sayısının fazlalığı da hipertansiyonun yaygınlaşmasında önemli diğer bir etken'' dedi.

  Karayaylalı, dünyada ve Türkiye'de en fazla ölüm nedenini kalp ve damar hastalıklarının oluşturduğunu, bunda hipertansiyonun önemli rol oynadığını kaydetti.

  Türkiye'de 18 milyon civarında hipertansiyon hastası bulunduğuna dikkati çeken Karayaylalı, ''Düzensiz beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimi ile aşırı tuz kullanımının tetiklediği hipertansiyon toplumumuz için önemli bir tehlike oluşturuyor'' dedi.

  -TUZ KULLANIMINA DİKKAT-

  Karayaylalı, aşırı tuz tüketiminin hipertansiyonu tetiklediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

  ''Günde ortalama 4 gram olması gereken tuz tüketimi ülkemizde 18 gram seviyesinde. Çukurova'da bu oran daha da yüksek. Bu miktar mutlaka düşürülmeli. Hazır gıda alırken içindeki tuz miktarına bakılmalı. Tuz miktarı az olan ürünler tercih edilmeli.''

  Hipertansiyonun kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, felç, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi çok sayıda sağlık sorununa neden olduğunu ifade eden Karayaylalı, bu hastalığı ''sessiz katil'' diye adlandırdıklarını belirtti.

  Hipertansiyonun genetik de olabileceğini anlatan Karayaylalı, ''Eğer anne ve babadan her ikisi de hipertansiyonlu ise çocukta bu risk yüzde 50 civarında. Anne veya babadan biri hipertansiyonlu ise bu oran yüzde 25'' diye konuştu.

  AA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hipertansiyonlu sayısı artıyor Forum Tarih
Beş yıl öncesine göre mahallenizde yaşayanların sayısında nasıl bir değişiklik olmuştur kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Ülkemizde çalışan kadın sayısının erkek sayısına oranı nedir kısaca Konu Dışı Başlıklar 11 Ekim 2014
Pi sayısının kullanıldığı alanlar nerelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 30 Nisan 2014
Gelişmiş ülkelerde neden sanayi ve hizmet sektöründe çalışan insan sayısı çoktur? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Miladi takvimdeki ay sayısı kaçtır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş