Hint Mitolojisi Nedir - Hint Mitolojisi Hakkında Bilgi

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hint Mitolojisi Nedir - Hint Mitolojisi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hint mitolojisi,
  hint mitolojisi nedir,
  hint mitolojisi hakkında..

  HİNT MİTOLOJİSİ

  Mitoloji toplumsal değerleri ayakta tutan en önemli kültürel unsurlardan biridir. Bazen bu değerler günlük yaşamımızda yeralır. Bir insanın gücünü vurgulamak için Herkül gibi güçlü deyimi yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Hint mitolojisi son derece renkli ve içine girdikçe karmaşıklaşan görkemli bir birikimdir. Bu birikime ait en eski yazılı belgeler Vedalar'dır. Yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmelerle birlikte mitoloji de değişiklikler göstermiş ve kimi tanrılar gücünü yitirerek sahneden silinirken yerini yeni tanrılara bırakmıştır. Bu nedenle Hint mitolojisini kesintisiz bir bütün olarak ele almak yanlıştır. Hint mitolojisini edebiyatı esas alarak Vedik ve Epik olarak iki temel döneme ayırmak mümkündür.

  Eski ilahilerde güneş tanrısına ay tanrısına veya ateş tanrısına değil güneş ay ya da ateşin bizzat kendisine tapınılmıştır. Çünkü bunlar ve bunlar gibi tanrılar doğal fenomenlerin birer görünüşüdür. Bu doğal fenomenler Rgveda'dan itibaren mitolojik figürlere dönüşmüş ve pekçok tanrı ve tanrıça ortaya çıkmıştır. Bu çok geniş ve karışık bir mitolojide Vedik dönemin tanrılaştırılmış doğa olayları ile epik dönemin tanrıları insan-tanrı kahramanları birbirine karışır bir harman olur.

  Birbirine zaman zaman üstünlük kuran eril ve dişil inançlar yanyana yaşamaktadır. Doğadaki canlılar ölüler ruhlar en üstün güçler olarak ileri sürülebilmektedir. Mitoloji ilkel inançlarla dışarıdan gelen etkilerin kaynaşmasıyla daha bir geniş daha bir karmaşık hale gelmektedir. Değişik tanrılara aynı niteliklerin verilmesi hatta aynı isimlerle seslenilmesi bu karışıklığı daha da artırır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hint Mitolojisi Nedir Forum Tarih
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Bulunmaz Bursa (Hint) Kumaşı Mı? Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 14 Temmuz 2012
Hint Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 11 Mart 2012
Hint Okyanusu Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 20 Şubat 2012
Hint Okyanusu Adaları, Hint Okyanusundaki Adalar Hangileridir Ülkeler Coğrafyası 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş