Hint Astrolojisi - Hint astrolojisi nedir ?

'Burçlar Alemi - Astroloji' forumunda Dine tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hint Astrolojisi - Hint astrolojisi nedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hint astrolojisi nedir ?

  Bugüne kadar Türkiye'de daha çok Batı astrolojisi dediğimiz tropikal burçlar kuşağına dayanan astroloji tanınmaktaydı. Batı astrolojisinin temel aldığı zodyağa yani burçlar kuşağına göre Koç burcu her zaman o yılın 21 Mart'ında başlatmaktadır. Koç burcunun 21 Mart'ta başlaması demek Güneş'in her yıl aynı tarihte 0 dereceyle Koç burcuna girmesi demektir. Batı astrolojinin burçlar kuşağı bu başlangıç noktasını esas alır. Gezegenler bu sisteme göre burçlara dağılırlar. Biz de Dünya'da bulunduğumuza göre gezegenlerin burç kuşağındaki yerlerinin izdüşümlerine göre yıldız haritası çıkartırız.

  Ancak bugün için 21 Mart tarihinde gökyüzünde Güneş'in yerini bulmaya çalıştığımızda Koç burcuna girmediğini yaklaşık 6 derece ile Balık burcunda yer aldığını görürüz. Bu yaklaşık 24 derecelik fark iki zodyak sistemlerinin arasındaki farktır ve Dünya'nın kendi ekseni etrafında yaptığı salınım sonucu oluşur. Zodyaklar arasınnda her 72 yılda 1 derecelik fark oluşur. Yani günümüzde 24 derecelik fark olduğuna göre M.S. tarihinde 285 ( 24 x 72 yıl önce) iki astrolojik sistemler arasında fark yokmuş bu yüzden herhangi bir sorunda yokmuş. Bugün eğer buna sorun demek uygun olursa iki sisteme göre harita çıkardığımızda batı astrolojisine göre derecesi 24 dereceden büyük gezegenler hint astrolojisinde yine aynı evlere düşmekte ama 24 dereceden küçük olduğunda hint astrolojisinde bir önceki eve gidebilmektedir.

  Dünya'nın salınımdan kaynaklanan bu derece farkına ayanamsa denir. Hindistan'da günümüzde çeşitli bölgelerde değişik ayanamsa değerleri kullanılmakla beraber bunlar içinde en yaygın olanı Lahiri'dir. Hindistan hükümeti Lahiri ayanamsa değerini her yıl hesaplatmak için özel bir fon oluşturmuştur.

  Batı astrolojisiyle hint astrolojinin diğer farklarına geçmeden önce bu astrolojik sisteme neden hint astrolojisi dendiğini tartışalım. Hint astrolojisi Hindistan'da yaklaşık M. Ö. 4000 yıl öncesine dayanan veda yazıtlarına dayanıyor. O çağlardan günümüze usta çırak ilişkisi geleneğiyle bilginin aktarımıyla gelmiş. Bu bilgiyi öğrenen ve öğreten kişilere pandit adı verilmekte. Panditlik hindistan bölgesine ait hayatını veda bilimini öğrenmekle geçiren sinir sistemleri de bu yoğun bilgiyi taşımaya alışmış kişilere deniyor. Yani aslında bu astrolojinin adı vedik astrolojidir. Biz günümüzde Hindistan'da bu astrolojinin en yaygın uygulamalarının yapıldığı için hint astrolojisi adını da kullanıyoruz.


  Hint astrolojisinin diğer bir adı da ciyotiş. İngilizce astroloji kitaplarını okuyanlar bu terimi jyotish olarak hatırlayacaklar. Ciyotiş kelime anlamı olarak ışık demek. Yani astroloji burda hayatımızı aydınlatan ışık anlamına geliyor.

  Hint astrolojisi gerek batı astrolojisinde rastlanmayan hayat devreleri ya da astrolojik ifadesiyle dasa sistemleriyle öngörülerindeki kesin ifade tarzıyla yorumlarda kullanılan yogalarla kişi hakkında alt haritalarla detaylı bilgilere ulaşılabilmesiyle son yıllarda batı ülkelerinde de yoğun ilgi görmekte.

  Metin Özenbaş
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hint Astrolojisi Hint Forum Tarih
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Bulunmaz Bursa (Hint) Kumaşı Mı? Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 14 Temmuz 2012
Hint Yağının Faydaları Şifalı Bitkiler 11 Mart 2012
Hint Okyanusu Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 20 Şubat 2012
Hint Okyanusu Adaları, Hint Okyanusundaki Adalar Hangileridir Ülkeler Coğrafyası 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş