Hindistan 2015'te uzaya gidiyor!

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hindistan 2015'te uzaya gidiyor! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hindistan 2015'te uzaya gidiyor!

  [​IMG]

  Hindistan, uzaya kendi imkanlarıyla astronot gönderme planını hayata geçirmek amacıyla uzay projesine 2,5 milyar dolar kaynak ayırdı.

  Hindistan Uzay Programı sözcüsü S. Satish kararı memnunla karşıladıklarını belirtti. Federal kabine bu kararı onaylarsa, Hindistan birkaç yıl içinde uzaya iki astronot gönderecek ve ABD, Rusya ile Çin'in ardından bu alanda dördüncü ülke olacak. BBC'nin haberine göre kararın Bakanlar Kurulu'nda herhangi bir muhalefetle karşılaşması beklenmiyor.

  Uzay Programı'nın sözcülerinden S. Satish, 2015 yılında uzaya, yörüngede yaklaşık bir hafta kalacak iki astronot göndermeyi hedeflediklerini kaydetti. Sözcü, öncelikle astronotların eğitileceğini ve bir kapsül inşa edeceklerini aktardı.
  Şimdiye kadar sadece bir Hintli uzaya gidebildi. Rusya'nın 25 yıl önce uzaya gönderdiği bir araçta Hintli astronot Rakeş Şarma da vardı. Hindistan'ın komşusu Çin, son yıllarda dünyanın farklı noktalarından uzaya uydu fırlatmak isteyenler için hesaplı ve güvenilir bir seçenek haline geldi.

  Hindistan hükümeti Pekin'le uzayda bir rekabet içinde olmadığını söylese de, birçok Hintli, Çin'in gerisinde kaldıklarına inanıyor ve Hindistan'ın uzay çalışmalarında Çin'e alternatif olabileceğini düşünüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hindistan 2015'te uzaya Forum Tarih
Hindistan'da toplumsal sınıflar kısaca Ülke Kültürleri 7 Ocak 2016
Hindistan'da kast sistemi nedir kısaca Ülke Kültürleri 7 Aralık 2014
Hindistanın nüfus politikası hakkında bilgi Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Hindistan ülkesinin nüfus politikası hakkında bilgi Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Hindistan'da uygulanan nüfus politikası Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş