Hilmiye Köyü - Havza - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hilmiye Köyü - Havza - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hilmiye Köyü Hakkında - Hilmiye Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri  [​IMG]
  Tarihi

  Köyümüz büyüklerinden alınan bilgilere göre, kendilerini Kazan Tatarı olarak kimliklendirmişlerdir. Hepsi bir beldeden değildir.Malatya Şehrinde barınamayıp gelenlerin Kazan'dan geldikleri arşiv belgeleriyle sabittir. Hicret esnasında birleşmişlerdir. Köye yerleştikten sonra memleketlerindeki akrabalarına mektuplar göndermişler. Ancak aldıkları cevaplarda Rusların mektup gelen hanelere baskı yaptıkları, zor durumlarda bırakıldıkları belirtildiğinden, ilişik kesilmiş, sonraki nesillere de açık bilgi verilmemiştir. Ayrıca gelen erkeklerin tümüne yakını Köye yerleşir yerleşmez askere alınmış, 3 kişi haricinde hepsi şehit olmuş, dönen olmamıştır. Ancak diğer duyumlara göre ; Ebi avılı ( Sonradan Bügülme şehrinde olduğu anlaşılmıştır), Kurmanay avılı (köyü), Kuburnaz avılı, Ufa şehri, Tukay nehri veya gölü çevresi , Sultanmurat avılı, İsmail avılı .... bilinen , göç edilen yerlerdir. Kütahya'nın Efendi Köprüsü Köyü halkının da Ebi avılından geldikleri bilinmektedir. Zaten Büyüklerimiz Kütahya'da Memleketlilerinin olduğunu söylerlerdi.


  Genel Bilgi


  Köyümüz, Samsun Havza ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüze ulaşmak için Ankara istikametinden Havza'ya doğru gelirken Havza'ya 5 km kala Kürdün Hanı denilen mevkiden sağa ayrılan yola girilir.Eymir ve Küflek köyleri geçildikten sonra köye ulaşılır.


  Coğrafi olarak yüksek, sarp ve kayalık bir yapıya sahip olan köyümüzde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.3500 dönüm arazi üzerine kurulu olan köyümüz arazisi ağırlıklı olarak tarım arazisidir.Meyve ve sebze üretimi bahçelerde sadece ev ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılmaktadır.Tarım arazisi az olduğu için köy gençleri köy dışında iş imkanları aramaktadır.


  Derinöz Çayı, ormanı ,merası, eski çağlardan kalma 15 adet mağaraları ve doğal güzellikleri köyümüzün belirgin özellikleridir.


  Köyümüzün camisi,lojmanı,su kaynağı,elektriği ve yolu bulunmaktadır


  Coğrafya


  Köyümüz Samsun iline 98 km, Havza ilçesine 14 km uzaklıktadır. Coğrafi olarak yüksek, sarp ve kayalık bir yapıya sahip olan köyümüzde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.Tarım arazisi az olduğu için köy gençleri köy dışında iş imkânları aramaktadır.


  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 23
  2000 34
  1997 24
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Naci Duran

  2004 - Mahmut Demircan
  1999 - Cengizhan Şahin Yalçın
  1994 - Mustafa Yüksel
  1989 - Mustafa Yüksel
  1984 - Hasan Yalçın

  Köy Muhtarı: Naci DURAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:0 (362 ) 714 47 95


  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hilmiye Köyü Havza Forum Tarih
Hilmiye Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Hilmiye Köyü İnegöl Bursa Bursa Tanıtımı 10 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş