Hilmiye Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hilmiye Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Pınarbaşı Hilmiye Köyü - Hilmiye Köyü Hakkında Bilgiler - Hilmiye Köyü Resimleri  Hilmiye, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüz 1864'te Kafkasyadan göç eden Çerkes muhacirler tarafından kurulmuştur.Çerkesçe adı Beşkızakhable'dir.Bu adı almasındaki asıl sebep; köyün kuruluşunda ilk yerleşen aile adının "Beşkızak" olmasından dolayıdır. Köyden şehire göç olması dolayısı ile; köyde sürekli yerleşik durumda bulunan nüfus çok azdır.Çoğunluk nüfus, Kayseri başta olmak üzere, Ankara ve İstanbul'da yaşamakta olup yurdun dört bir yanında da görev yapan çok sayıda sivil ve asker bürokrat bulunmaktadır.

  Kültür

  Yaşanan kültürün temel belirleyicisi ve kaynağı, Çerkes gelenek ve anlayışının ifadesi olan "Xabze"dir.

  Coğrafya

  Kayseri iline 120 km, Pınarbaşı ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 141
  2000 235
  1997 225

  Ekonomi

  Köyün ekonomisinin temel kaynağı tarımdır. Tarımda da temel üretim tahıla yöneliktir. Ancak şehre göçün yoğun olması dolayısı ile tarımsal üretimde de ciddi kayıplar söz konusudur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.2009 seçimleri sonucu köy muhtarımız hayrettin bak tır. kendisi calışkan dürüst ve ornek bir insan olarak bilinir yeni görevinde basarılar dileriz

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu veiçme suyu şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon kanalizasyon vardır. ve muz ağaçları vardır


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş